'Hayin, köti' evlere makyaj

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'deki çarpık yapılaşmaya ilişkin açıklamaları, gözleri Doğu Karadeniz'in turistik bölgelerine çevirdi. Ayder Yaylası'ndaki görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması için düşük faizle turizm kredisi uygulaması başlatıldı.
Haber: MUHAMMET KAÇAR / Arşivi

RİZE - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'deki çarpık yapılaşmaya ilişkin açıklamaları, gözleri Doğu Karadeniz'in turistik bölgelerine çevirdi. Ayder Yaylası'ndaki görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması için düşük faizle turizm kredisi uygulaması başlatıldı.
Rize Valisi Enver Salihoğlu, şu anda ne Ayder'de, ne de başka bir turistik bölgede yeni yapılaşma olduğunu belirterek, eskiden yapılmış çirkin binaların ahşapla kaplanıp, doğaya uygun hale getirilmesi için çaba harcadıklarını söyledi.
Ayder'in durumu çok karışık
Vali Salihoğlu şöyle konuştu: "Bina sahiplerine düşük faizli turizm yatırımı kredileri tahsis ediliyor. Ayder'de binası olan vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Ayder hem sit alanı, hem turizm merkezi, hem belediye sınırı içinde hem de milli park. Bu nedenle orada bir yetki karmaşası yaşanıyor. Öncelikli olarak bilinçlendirme ve anlaşma yoluyla ilerlemek istiyoruz. Buna uymayanlara ceza vermeye devam edeceğiz. Başbakan'ın açıklamalarından sonra çalışmalarımızı hızlandırdık." Başbakan Erdoğan, Handüzü Yaylası'nda katıldığı şenliklerde, çirkin yapılaşmadan şikâyetçi olarak, vatandaşlara "Hayin, köti evler yapayisinuz" demişti.
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan 1200 rakımlı Ayder Yaylası, alabalığı, mesire yerleri, orman ve kaplıcasıyla yaz-kış yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.