Hayır olsun derken

Ücret istemedi
Denizlili 41 yaşındaki Derya Yahşi, oğlu Kerem'i, kendisi gibi inşaat işçisi olmasın diye liseye yazdırdı. Okul müdürü, "Okulun çatısı akıyor, kiremitlerin değişmesi lazım, yapar mısınız?" deyince, Yahşi ücret istemeden yanına 10 kiremit alıp işe koyuldu.
Oğlu okul değiştirdi
Yahşi, yedinci kiremiti de yerleştirip sekizinciyi eline almıştı ki her nasıl olduysa dengesini yitirip üç katlı binadan aşağı düştü ve hayatını kaybetti. Kerem, babasının yaşamına mal olan okulda öğrenim görmek istemediği için bir başka liseye nakledildi.

DENİZLİ - Derya Yahşi, ilköğretimi bitiren oğlu Kerem'i, kendisi gibi çiftçi ve inşaat işçisi olmasın diye, Honaz ilçesindeki çok programlı liseye yazdırdı. Eğitimde onun da katkısı olsun diye, kiremitlerini aktarmak üzere çıktığı okulun çatısından düştü, öldü. Kerem, babasının yaşamına mal olan bu okuldan alınıp başka liseye nakledildi.
Derya Yahşi, haziran aylarında bahçesindeki kirazı topluyor diğer zamanlarda inşaat işçiliği yapıyordu. 41 yaşındaki Yahşi, öğretmen kardeşine imrenip, iki oğlunun okumasını istiyordu. Büyük oğlu, 15'indeki Kerem, Honaz İlköğretim Okulu'nu bitirince, ilçedeki çok programlı lisenin yolunu tuttular.
Yahşi, oğlunu kaydettirdiği okulun müdürü Mustafa Şahin, kendisine, "Okulun çatısı akıyor, kiremitler değiştirilecek, yapar mısınız?" deyince, öneriyi geri çevirmedi. Üstelik, 33 yaşındaki eşi Hafize'ye göre bu iş için ücret de almamış, okula katkısı olsun istemişti.
Yahşi kayıttan iki hafta sonra, pazartesi günü, eline 10 kiremit alıp okula gitti. Elinde kiremitleri, 11.30 sıralarında çatıya tırmandı. Yedi kiremiti yerleştirmişti ki dengesini yitirdi, üç katlı binanın çatısından yere düştü. Olay yerinde ölen Yahşi'nin cenazesi, aynı gün toprağa verildi. Cenazeye 2 bin kişi katıldı. Okul müdürü Şahin konuşmazken, oğul Kerem, "Babam hayır olsun diye onarıma talip oldu" dedi.
Yahşi, ardında eşi ile çocukları 15 yaşındaki Kerem'i ve 10 yaşındaki, ilköğretim öğrencisi Uğur Can'ı bıraktı. Kerem, babasının öldüğü okulda okumak istemediği için Denizli Cumhuriyet Lisesi'ne nakledildi. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7569587569580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.