Hayırlı kız evlatlar

Sevgi ve cesaret
Güler Erkuş, Ege Üniversitesi'nde 22 yaşındaki kızı Ruşen Erkuş'un karaciğer parçasıyla hayata döndü. Anne, "Allah herkese böyle evlat nasip etsin" dedi. Dokuz Eylül'de de Müsebbiye Akkaya'yı 27 yaşındaki kızı Sibel Turfanda kurtardı.
Organ bağışına çağrı
Adana Çukurova Üniversitesi'ndeki operasyonun kahramanları 22 yaşındaki Meryem Cengiz ve yine karaciğer yetmezliği çeken annesi Şefre Cengiz'di. Kızlarla annelerin bir ricası da var: Organ bağışlayın.

İZMİR/ADANA - Üç genç kız, karaciğerlerinden birer parça vererek annelerinin yeniden hayata dönmesini sağladı.
Diyarbakırlı lise öğrencisi 22 yaşındaki Ruşen Erkuş, karaciğer yetmezliği çeken annesi Güler Erkuş'u itirazlarına rağmen birlikte ameliyat masasına yatmaya ikna etti. Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'ndeki operasyonla sağlığına kavuşan 41 yaşındaki anne, "Kızıma kıyamadım, ama inatla bana can vermek için uğraştı. Allah herkese böyle evlat versin" dedi.
'Sonuç harika, mutluyum'
Ruşen Erkuş ise, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Annem yedi yıldır karaciğer yetmezliği çekiyor. Yıllar geçtikçe gözümün önünde eriyordu. Altı kardeşiz. Benim dışımda anneme uygun donör çıkmadı. Ancak annem karaciğer nakli için benim organ vermemi istemedi. Sürekli reddetti.
Diyarbakır'dan nakil için geldiğimiz İzmir'de kadavradan organ bulunamadığını söylediğim annemi güçlükle ikna edebildim. Sonuç harika. Hem ben çok iyiyim, hem annem hayat buldu. Çok mutluyum."
'Herkes bağış yapsın'
İzmir'deki ikinci karaciğer nakli ise Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi. Hepatit B'ye bağlı siroz nedeniyle dört yıldır tedavi gören İzmitli 49 yaşındaki Müsebbiye Akkaya, 27 yaşındaki kızı Sibel Turfanda'dan nakledilen karaciğer parçasıyla hayata döndü. Sibel Turfanda, "Annemin bir an önce ayağa kalkmasını istiyorum. Herkes, lütfen organ bağışında bulunsun" diye konuştu.
'Onu ölüme terk edemezdim'
Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde gerçekleştirilen operasyonda ise 22 yaşındaki Meryem Cengiz, karaciğer yetmezliği yaşayan 56 yaşındaki annesi Şefre Cengiz'e karaciğerinin yarısını verip, hayatını kurtardı. Prof. Dr. Haluk Demiryürek tarafından gerçekleştirilen 17 saatlik operasyonla Meryem Cengiz'in karaciğerinin yarısı annesi Şefre Cengiz'e nakledildi.
Doktorlar anne-kızın sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirtirken, Meryem Cengiz, şunları söyledi: "Annem gözümüzün önünde yaşam mücadelesi veriyordu. Göz göre göre onu ölüme terk edemezdim. İki ablam ve bir ağabeyim var.
Ablalarım evli ve çocuk sahibi. Ağabeyim de ailenin terk erkek çocuğu. Onların yaşamını riske sokamazdım. Gönüllü olarak karaciğerimin yarısını anneme verdim. Annem önce karşı çıktı, ancak ısrar edince kabul etti. Şimdi onun kurtulduğunu görünce yaptığım davranışın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anladım."
Kızının büyük bir fedakârlık yaptığını belirten anne Şefre Cengiz ise, duygularını şöyle dile getirdi: "Üç yıldan beri Hepatit C'den kaynaklanan karaciğer yetmezliği yaşıyorum. Meryem, bana ikinci bir hayat verdi. Sayesinde yeniden doğdum. Organ bağışının önemini de şimdi anladım. Artık çevremdeki herkesi organ bağışlaması için iknaya çalışacağım."
(dha, aa)