@ismailsaymaz

Hayırsız aileler 'kabahat'e doymadı

Çocukları sokakta çalıştırma, yeni Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) suç olmaktan çıkıp 'kabahat'e girince 'hayırsız ebeveynlerin' yüzü güldü.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Çocukları sokakta çalıştırma, yeni Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) suç olmaktan çıkıp 'kabahat'e girince 'hayırsız ebeveynlerin' yüzü güldü. İstanbul'da Valilik, 2006 yılından bu yana çocuklarını çalıştıran 480 aileye 1427 kez 107 YTL ceza kesse de baş edemedi.
İstanbul Valiliği, çocuklarını sokakta çalıştıran ailelere karşı 2005 yılına kadar eski TCK'nin 526. maddesinden suç duyurusunda bulunuyordu. Bu maddeye göre, 'Kamu güvenliği düşüncesiyle verilen buyruğu dinlemeyen kimse için üç aydan altı aya kadar hafif hapis' cezası isteniyor, bu da yıldırıcı oluyordu.
TCK 2005 yılında değiştirilince bu madde Kabahatler Kanunu içine alındı. O tarihten sonra bu kanunun 117 YTL'lik para cezasını öngören 32. maddesi işletilmeye başlandı. Bu değişiklik, valiliğin elini kolunu bağladı. Valiliğin son bir yıldır yaptığı uygulamada çocuğu sokakta bulunan ebeveyn çağrılıp, bu davranışın suç oluşturduğu belirtilerek, tebligat yapılıyor. Çocuk ikinci kez yakalandığında aileye 117 YTL para cezası kesiliyor. Ancak 'bürokrasi' gerektiren bu işlem, Valiliği de uğraştırıyor, cezalar tahsil edilemiyor. Aileler itiraz ederse işlem uzuyor.
Aile üçüncü kez yakalanınca Valilik TCK'nın, 'İdaresi altındaki kişi üzerinde yetkisini kötüye kullanan kişiye bir yıla kadar hapis' öngören 232. maddesinden suç duyurusunda bulunabiliyor.
İki yıldan beri Valilik, 480 aileye 654 ayrı çocuğu sokakta çalıştırdıkları için 1427 kez para cezası kesti. Ailelere kesilen ceza miktarı, toplam 166 bin 959 YTL'ye ulaştı. Suçu üç ve üçten fazla işleyen dokuz aile hakkında ise suç duyurusunda bulunuldu. Ancak bu soruşturmaların sonucu bilinmiyor.
İstanbul Valiliği'nin verilerine göre bu dokuz aile 53 çocuğunu çalıştırıyor. Bu aileler bugüne kadar toplam 74 kez para cezası kesildiği halde uslanmadı. Bunlardan 'suç işleme rekorunu' elinde bulunduran aileye beş çocuğunu çalıştırdığı için 20 kez ceza kesilmiş. Sokakta çalıştırılan 'rekortmen' çocuk ise tam 38 kez yakalanıp ailesine teslim edilmiş.
Yedi yılda 10 çocuk korumada
Öte yandan valilik, suç duyurusu yaptığı bazı ailelerin, sokakta üçten fazla yakalanan çocukları için Çocuk Mahkemesi'ne başvurup 'koruma' kararı aldırabiliyor. Ancak bu mekanizma, aile zaten 'umursamaz' olduğu ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun kapasitesi de yetmediğinden pek sık işletilmiyor. Bu yüzden son yedi yılda sadece 10 çocuk hakkında koruma kararı aldırıldı.250 YTL'lik çözüm
UNICEF Türkiye Temsilcisi Eddie McLaughney'in önerisi, sokakta çalıştırılan çocukların ailesine yardım etmek.. McLaughney, SHÇEK'e bağlı yurt ve yuvalarda kalan çocukların 12 bininin ekonomik nedenlerle ailesinden ayrı olduğunu belirterek, "Çocukların masrafı için ailelere, ayda 200-250 YTL ödensin, çocuk ailesinden kopmasın" diyor.
Aileye maddi yardım yapılması önerisinin çocuğun ailesinden şiddet görmesi ya da istismara uğraması durumunda geçerli olamayacağını anlatan McLaughney, bu durumda çocuğun ve ailenin yapısının uzmanlarca incelenmesi, eve dönmesi halinde çocuğun hangi ortamda kalacağının anlaşılması gerektiğini söylüyor.