Hayırsız damat korksun

Türkiye'de sıkça yaşanan ve sonu ölümle biten aile kavgalarında Yargıtay hayırsız damatları korkutan bir karar aldı.

ANKARA - Türkiye'de sıkça yaşanan ve sonu ölümle biten aile kavgalarında Yargıtay hayırsız damatları korkutan bir karar aldı. Yargıtay evinde ücretsiz oturan, iş kurması için verdiği paraları kumarda yiyen ve çocuğunu döven damadını öldüren kayınpedere verilen cezadan dokuz yıllık ek indirim yapılmasını istedi.
İzmir'de bir aile arasındaki cinayetle ilgili yargılama sonucunda kayınpedere verilen ömür boyu hapis cezası, TCK'nın,
'haksız tahrik' nedeniyle indirim öngören 51/1. maddesi uyarınca 24 yıl ağır hapis cezasına çevrildi. Sanığın itirazı ve
kısmen verilen cezadan ötürü doğrudan temyize tabi olması nedeniyle dava bu kez Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nde ele alındı.
'Dokuz yıl daha indirin'
Başkanlığını Türkan Güven'in yaptığı 1. Ceza Dairesi ise TCK'nın 'tahrik ağır ve şiddetli olursa' ölüm cezası yerine 24 yıl, ömür boyu hapis cezası yerine 15 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezası verileceğini düzenleyen 51. maddesinin 2. fıkrasının olayda uygulanması gerektiğini bildirdi. Oybirliğiyle alınan kararda şu ifadeler yer aldı:
"On yıl önce sanığın kızıyla evlenip sanığa ait dairede bedelsiz ikamet eden maktülün, ailesini geçindirebilmesi amacıyla sanık tarafından sağlanan tüm olanakları kumarda harcadığı, aylak halini sürdürerek ailesini geçindirecek bir iş kurmadığı, 9 yaşındaki oğlunu okuldan engeller düzeyde boynuna tabla takarak geceleri kahvehanelerde seyyar satıcılık yapmaya zorladığı, bu zorlayışlar sürecinde zaman zaman dövdüğü, olay akşamı sanık tarafından pişirtilerek gönderilen balığı kabul ettikten ve yine sanıktan gelen 'hasta çocuğun o gece seyyar satıcılık için kahvelere gönderilmemesi' yönündeki öneriyi başlangıçta benimsedikten sonra üst katta oturan sanığın duyabileceği şekilde eşine 'Senin baban benim evime nasıl karışır
onun anasını avradını sinkaf ederim. Erkekse insin aşağıya' diyerek küfrettiği anlaşılmıştır."