Haylaz öğrenciye hitabe kızdırdı

Uludağ Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu tarafından hazırlanan yıllıkta Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve İstiklal Marşı'ndan esinlenilerek yazılan mizahi metinler yer aldı.
Haber: ERDOĞAN PAÇİN / Arşivi

BURSA - Uludağ Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu tarafından hazırlanan yıllıkta Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve İstiklal Marşı'ndan esinlenilerek yazılan mizahi metinler yer aldı. Atatürkçülüğüyle tanınan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ise basılan 110 yıllığı toplattı. Rektör Yurtkuran, "Öğrenciler hakkında suç duyurusunda bulunacağım" dedi.
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bursa Şube Başkanı Lütfü Kırayoğlu da "Bunu öğrenci muzipliği diye değerlendirmek, fazla hoşgörülü bir tutum olacaktır. Ülkemizin bağımsızlık marşı ve Atatürk'ün büyük öngörüsü olan hitabın böyle kullanılması, içinde bulunduğumuz dönemde gençlerimizin Atatürk düşüncesinden ne kadar uzak yetiştirildiğini gösteriyor. Üniversitenin tedbir alacağına inanıyorum" diye tepki gösterdi.
Ey sorumsuzun evladı!
Yıllıktaki 'Haylaz Öğrenciye Hitabe' şöyle: "Ey haylaz öğrenci, birinci vazifen alttan derslerini kurtarmak, bütün öğretmenlere yalakalık yapmaktır. Sınıfta kalmamanın yegâne temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. Sınıfta seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dişi ya da erkek inekler çıkacaktır. Bir gün sınıfta kalacam diye büzüklersen, sınıfta kalmamak için bütün kopya çeşitlerini deneyeceksin. Bu kopyalar arkadaşlarının kâğıtları ya da senin ufak yazıtların olabilir. (...) Ey sorumsuzun evladı. İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, sınav kâğıdını doldurmaktır. Muhtaç olduğun bilgi, cebindeki küçük kopyada mevcuttur."
Marş ise şöyle: "Ben ezelden beri zayıf aldım yine alırım/Hangi hoca beni okuldan atacakmış şaşarım!/ Kükremiş aslan gibiyim, notları yırtar atarım/Yırtarım notları kaçmam, atılırım (..) Arkadaş öğretmenin gözünün içine bakma sakın/Siper et önündekini gözükme hocaya sakın/Doğacaktır, sana vaat ettiği notlar hakkın/Boşunamı bütün sene yalakalık yaptın."


    http://www.radikal.com.tr/7486447486440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.