Haylazların karne saklaması imkânsız olacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilere üç yıllık performanslarını karşılaştırma olanağı veren yeni karneler dağıtacak. Bu sayede haylazların karne saklama alışkanlığı tarih olacak.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilere üç yıllık performanslarını karşılaştırma olanağı veren yeni karneler dağıtacak. Bu sayede haylazların karne saklama alışkanlığı tarih olacak. Karnelerde, öğrencilerin o yıl okudukları sınıfın dönem sonu notlarının yanı sıra son üç sınıfın notları da yer alacak. Bu yarıyılda karneler öğrencilere yeni düzenlenmiş şekliyle verilecek, ancak son üç yılın notları yer almayacak.
MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı İrfan Erdoğan, yeni karnelerde öğrencinin daha önceki sınıflarda gösterdiği başarı durumunun da sergilenmesini hedeflediklerini belirtti. Bunun hem öğrencilerin kendileri, hem de öğretmenler ve velilerin öğrencinin başarı durumunu görmeleri açısından faydası olacağını dile getiren Erdoğan, "Öğretmen de, veli de öğrencinin kişisel gelişimini, belli alanlardaki iniş çıkışlarını görme fırsatına sahip olacak" dedi.
Yeni uygulamanın öğrencilerin yönlendirilme veya alan seçimlerinde etkisinin olup olmayacağı sorusu üzerine Erdoğan, "Şimdilik bu yönde bir karar yok" diye konuştu. Öğrencilerin çoğunluğunun karnelerini sakladıklarına dikkati çeken Erdoğan, "Artık öğrencilerin karne saklamasına gerek kalmayacak" dedi.