Hayrettin Eren kayıptı 'gaip' oldu

Hayrettin Eren kayıptı 'gaip' oldu
Hayrettin Eren kayıptı 'gaip' oldu
12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından İstanbul'da gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamyan Hayrettin Eren hakkında mahkeme bugün 'gaip'tir kararı aldı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - 1970’li yılların devrimci gençlik hareketi üyelerinden Hayrettin Eren'in 12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından İstanbul’da gözaltına alındığı iddia ediliyordu. O günden bu yana bir daha haber alınamadı. Eren ailesi 12 Eylül döneminde başlattığı evlatlarını bulma mücadelesini Galatasaray ’daki Cumartesi Anneleri’nin eylemiyle sürdürüyor. Veraset işlemlerini tamamlamak isteyen ailesi ise 33 yıl sonra Hayrettin Eren için 'gaiplik' davası açtı. Mahkeme önce Radikal'e, bir süre sonra da Dünya gazetesine resmi ilanlar vererek Hayrettin Eren’in yaşayıp yaşamadığını sordu. Davanın dün görülen duruşmasında ise karar çıktı: "Hayrettin Eren’in gaip olduğu anlaşılmıştır!"

33 yıldır süren ‘mezar bulma’ arayışı zaman zaman trajik bir hal alıyor. Tıpkı Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Kırbayır gibi birçok yaşlı kayıp yakını, evlatlarının mezarını ararken yaşamını yitiriyor. Hayrettin Eren’in babası Kemalettin Eren de geçtiğimiz yıl yaşamını yitirmişti. Eren ailesinin yasal veraset işlemleri, kayıp Hayrettin Eren’in durumu nedeniyle tıkandı. Gözaltına alındığı 'resmen' kabul edilmeyen Hayrettin Eren, resmi makamlar tarafından yaşıyor varsayılıyordu. Bu nedenle Eren ailesinin evine zaman zaman Hayrettin’i askere çağıran celp kağıtları ya da seçmen kağıtları da geliyordu. Söz konusu durum Sırrı Süreyya Önder imzasıyla da Radikal’de manşet olmuştu.


'GAİP OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR'
Veraset işlemlerini tamamlamak isteyen aile 33 yıl sonra Hayrettin Eren için gaiplik davası açtı. Mahkeme Radikal'e ve Dünya Gazetesi’ne resmi ilanlar vererek Hayrettin Eren’in yaşayıp yaşamadığını sordu. Bugün davanın son duruşması yapıldı. Tanık olarak Hayrettin Eren ile birlikte 33 yıl önce gözaltına alınan ve bir süre Gayrettepe’deki siyasi şubede birlikte kalan Ahmet Öztürk ile Eren’in kız kardeşi İkbal Yarıcı dinlendi. Tanıkların dinlenmesi işleminin ardından ise İstanbul 4. Sulh Hukuk Mahkemesi kararını verdi: "Hayrettin Eren’in gaip olduğu anlaşılmıştır!" 

Duruşma sonrasında ise İkbal Yarıcı, 33 yıllık yaranın halen açık olduğunu, hukuk mücadelesini Cumartesi Anneleri’yle birlikte son kaybın mezarı bulunana ve sorumlular yargı önüne çıkana kadar sürdüreceklerini söyledi.