Hayrettin Eren kayıptı 'gaip' oldu

Hayrettin Eren kayıptı 'gaip' oldu
Hayrettin Eren kayıptı 'gaip' oldu
12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından İstanbul'da gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamyan Hayrettin Eren hakkında mahkeme bugün 'gaip'tir kararı aldı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - 1970’li yılların devrimci gençlik hareketi üyelerinden Hayrettin Eren'in 12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından İstanbul’da gözaltına alındığı iddia ediliyordu. O günden bu yana bir daha haber alınamadı. Eren ailesi 12 Eylül döneminde başlattığı evlatlarını bulma mücadelesini Galatasaray ’daki Cumartesi Anneleri’nin eylemiyle sürdürüyor. Veraset işlemlerini tamamlamak isteyen ailesi ise 33 yıl sonra Hayrettin Eren için 'gaiplik' davası açtı. Mahkeme önce Radikal'e, bir süre sonra da Dünya gazetesine resmi ilanlar vererek Hayrettin Eren’in yaşayıp yaşamadığını sordu. Davanın dün görülen duruşmasında ise karar çıktı: "Hayrettin Eren’in gaip olduğu anlaşılmıştır!"

33 yıldır süren ‘mezar bulma’ arayışı zaman zaman trajik bir hal alıyor. Tıpkı Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Kırbayır gibi birçok yaşlı kayıp yakını, evlatlarının mezarını ararken yaşamını yitiriyor. Hayrettin Eren’in babası Kemalettin Eren de geçtiğimiz yıl yaşamını yitirmişti. Eren ailesinin yasal veraset işlemleri, kayıp Hayrettin Eren’in durumu nedeniyle tıkandı. Gözaltına alındığı 'resmen' kabul edilmeyen Hayrettin Eren, resmi makamlar tarafından yaşıyor varsayılıyordu. Bu nedenle Eren ailesinin evine zaman zaman Hayrettin’i askere çağıran celp kağıtları ya da seçmen kağıtları da geliyordu. Söz konusu durum Sırrı Süreyya Önder imzasıyla da Radikal’de manşet olmuştu.


'GAİP OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR'
Veraset işlemlerini tamamlamak isteyen aile 33 yıl sonra Hayrettin Eren için gaiplik davası açtı. Mahkeme Radikal'e ve Dünya Gazetesi’ne resmi ilanlar vererek Hayrettin Eren’in yaşayıp yaşamadığını sordu. Bugün davanın son duruşması yapıldı. Tanık olarak Hayrettin Eren ile birlikte 33 yıl önce gözaltına alınan ve bir süre Gayrettepe’deki siyasi şubede birlikte kalan Ahmet Öztürk ile Eren’in kız kardeşi İkbal Yarıcı dinlendi. Tanıkların dinlenmesi işleminin ardından ise İstanbul 4. Sulh Hukuk Mahkemesi kararını verdi: "Hayrettin Eren’in gaip olduğu anlaşılmıştır!" 

Duruşma sonrasında ise İkbal Yarıcı, 33 yıllık yaranın halen açık olduğunu, hukuk mücadelesini Cumartesi Anneleri’yle birlikte son kaybın mezarı bulunana ve sorumlular yargı önüne çıkana kadar sürdüreceklerini söyledi.

 


  http://www.radikal.com.tr/113283711328373

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  abd nin karakolu olan ülkeden çok şey isteniyor - demlicay2011

  bir kere bağımsız değiliz. uşaklar hizmetçiler dolu etrafımız. bu durumda adalet olur mu? abd istediğini seçtiriyor çünki milletin yargılama sorgulama beyin kısmı henüz istenilen düzeyde değil. sengit norveç ve alman halkına bu anlatılanları anlat inanır mı? inanmaz. milleti önce ekonomik zulumle eziyorlar sonra muhtaç bırakıyorlar. sonra sonlucan gibi ikiye üçe bölüyorlar kırdırıyorlar bu durumda hç bir zaman bütün olamıyor. sendikalar buna örnek. her şeyde pis bir siyaset var. otla samanı karıştırıp ortalığa atıyorlar. anlayacağı0nız pakistan nijerja tunustan farkımız yok malesef. bir zmaanlar cumhuriyet diye birşeyler kuruldu onuda yonta yonta bu hale getirdiler. şimdide 550 soylu süs diye demokrasi var diyor.

  düzen yalakası - alpaysengul@ttnet

  bü ülke insanı hiç bir zaman halk olamadı. işte iki ispat bir- eskidende canlı yerine bile koyulmayan bir isan kaybolmuş kenan evren ve avanesi onu öğütmüş yok etmiş düzen daha yeni gaip ilanı veriyor. ikiii: bu TC ülkesinde 75 milyon sürünürken 550 kişi ve soyuna sopuna üstün ırk ayracalığı getiren yine bu 550 kişinin hak hırsızlığına RADİKALDE SESSİZ KALDI BASIN YALAKA OLURSA HALK ZATEN OLMAZ

  YER YÜZÜNDE - pispor

  bir adalet bizim ülkemizde işlemiyor.Bu kayıpların sorumlusu Kenan Evren halen devletin himayesi ve korumasında hayatını yaşamaktadır.Oysa Kenan Evren bir insanlık suçu işlemiştir.İnsanlık suçunu işleyen kişilerin cesetleri mezarlarından çıkarılıp yargılandı,ama bizde Daha Kenan Evreni Yargı önüne çıkaramadılar.