Hayrullah mı, Emrullah mı?

Sındırgı ilçesinde bir aile, 'yakışıklı' oğullarını göstererek, 15 yaşındaki kızı diğer oğullarıyla evlendirmek istedi. Gerçeği düğün gecesi öğrenen kız, isyan etti ve ağabeyle kaçtı.

BALIKESİR - Sındırgı ilçesinde bir aile, 'yakışıklı' oğullarını göstererek, 15 yaşındaki kızı diğer oğullarıyla evlendirmek istedi. Gerçeği düğün gecesi öğrenen kız, isyan etti ve ağabeyle kaçtı.
Alakır Köyü'nde oturan bir aile, Bigadiç'e bağlı Durasılar Köyü'nde yaşayan 15 yaşındaki bir genç kızı küçük oğulları Hayrullah Ö. ile evlendirmek üzere istemeye gitti. Ancak, aile 'kız evi'ne 37 yaşındaki Hayrullah yerine, 'daha yakışıklı' olduğunu düşündükleri 41 yaşındaki büyük oğulları Emrullah'ı götürdü. İki aile arasında evlilik konusunda anlaşma sağlanırken, genç kız vekil aracılığıyla imam nikâhı kıyılması nedeniyle Hayrullah'ı düğün gecesine kadar göremedi.
Ağabey-kardeş birbirine düştü
Emrullah ile evleneceğini düşünen gelin adayı, damat adayının farklı bir kişi olduğunu düğün gecesi öğrendi. Duruma itiraz eden ve evlenmek istemeyen genç kız, kendisini beğenen ağabey Emrullah tarafından kaçırıldı. Bu arada Hayrullah'ın ağabeyini öldürmeye niyetlendiği ihbarını alan jandarma ekipleri, Emrullah ile genç kızı ilçeye bağlı Gölcük beldesinde yakaladı. Gözaltına alınan Emrullah, sevk edildiği mahkeme tarafından 'küçük yaştaki kızı alıkoymak' suçundan tutuklanırken, 15 yaşındaki kız ailesine teslim edildi.