'Hayvan barınağından hayvan kaçırıyorlar!'

Kendilerine 'hayvansever' süsü veren kişilerin barınaklardan topladıkları kedi ve köpekleri yurtdışına kaçırdığı, bu hayvanların deneylerde kullanıldığı iddia edildi.

ADANA - Kendilerine 'hayvansever' süsü veren kişilerin barınaklardan topladıkları kedi ve köpekleri yurtdışına kaçırdığı, bu hayvanların deneylerde kullanıldığı iddia edildi.
İddianın sahibi Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'nin (DOHAYKO) Adana Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık. Bu kişilerin belediyelere ait barınaklar yerine vatandaşların işlettiği barınaklarla iletişim kurduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:
"Almanya'da kurdukları internet sitelerinde, Türkiye'deki barınaklardaki hayvanların kötü görünümlü fotoğraflarını yayımlayarak bağış topluyorlar. Bu iş için son olarak İzmir Karşıyaka'da bulunan Örnekköy barınağını kullanıyorlar. Ortaca barınağı 1.5 yıl önce kapandı ama hâlâ internet sitesinde burayla ilgili yardım toplanıyor. Foça barınağından çok sayıda köpeğin deney hayvanı olarak yurtdışına gönderildiğine dair duyumlar aldık. Bu barınağa sürekli yeni hayvan getiriliyor ama sayı artmıyor."
İlaç yolluyor, aşı yapıyorlar
Yaklaşık 10 yıldır Örnekköy'de sahipsiz hayvanlara bakan Celal Ünal'sa Almanlardan yardım aldığını doğruladı, ama hayvanların yurtdışına çıkarılmasına izin vermediğini söyledi:
"Alman dernekleriyle internet aracılığıyla tanıştık. İçlerinde veterinerlerin de bulunduğu dört kişi geçen aralıkta barınağa geldi. 200 karma, 200 kuduz aşısı yaptılar, antibiyotik verdi. 5 bin YTL harcadıklarını söylediler. Ayakları kesik kedi ve köpekleri tedavi için Almanya'ya götürmek istediler, izin vermedim. İnternetten haberleştikleri eczanelere para gönderip, barınağa ilaç da ulaştırıyorlar.
Ama faturaları görmedim."
Çevre ve Orman Bakanlığı barınaklar ve hayvanat bahçeleriyle ilgili yeni yönetmelik hazırlığında.