Hayvan hırsızlığına karşı alarm!

Hayvan hırsızlığına karşı alarm!
Hayvan hırsızlığına karşı alarm!
Muğla'nın Köyceğiz İlçesi'nde Jandarma Komutanlığı, köylerde hayvan hırsızlıklarına karşı bilgilendirme toplantısı düzenledi ve hırsızlara karşı köylülere alarm cihazı dağıttı.

KÖYCEĞİZ - Son dönemlerde Köyceğiz ve köylerinde artış gösterdiği bildirilen hayvan hırsızlığına karşı İlçe Jandarma Komutanlığı, ilk bilgilendirme toplantısını Pınarköy'de yaptı. Toplantıya, Köyceğiz Jandarma Karakol Komutanı Yüzbaşı Zafer Tuncel ve jandarma asayiş personeli, köy muhtarı ve vatandaşlar katıldı. Yüzbaşı Tuncel, vatandaşa "bir telefon kadar yakın" olduklarını kaydederek her türlü şüpheli durumun 156 Jandarma İmdat telefonuna bildirilmesini istedi. Hayvan hırsızlığına karşı alınacak önlemleri de anlatan Tuncel, buna yardımcı olmak için alarm dağıttıklarını söyledi. Ahırlara alarm sistemi kurulmasını hedeflediklerini dile getiren Tuncel, "Hırsızlara karşı 'Jandarma-Vatandaş Elele' sloganı ile hareket etmeliyiz. Birlikte hareket edersek hayvan hırsızları size zarar veremez" dedi.

'MUHTAR GÖZÜ AÇIK OLMALI'

Tuncel, köy muhtarlarına da büyük iş düştüğünü ifade etti. Tuncel, "Köy kanununa göre köy muhtarı devletin memurudur. Emniyet ve asayişin sağlanmasında Jandarmanın en önemli yardımcısıdır. Köy muhtarı, emniyet ve asayiş için köye gelenlerin amaçlarını öğrenmeli ve bunlar içinde şüpheli şahıslar veya yabancılar görürse hemen Jandarma Karakoluna veya 156 Jandarma İmdat telefonuna bilgi vermelidir. Muhtar köydeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sayılarını, kimlere ait olduklarını, ahır ve ağılların yerlerini bilmelidir. Kayıt altında olmayan büyükbaş hayvanların kayıt altına alınması için İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine bildirmelidir. Güvenliği olmayan ahır ve ağılların sahiplerini hırsızlık olaylarına karşı uyarmalı ve gerekli tedbirleri aldırmalıdır" dedi. 

'KÖPEK ÖLDÜYSE DİKKAT'

Çoğu hayvan hırsızlığı olayında çoban köpeklerinin zehirlendiğini belirten Yüzbaşı Tuncel, "Bu nedenle köylerde meydana gelen zehirlenerek köpek öldürülmesi olaylarının muhtemel bir hırsızlık olayının habercisi olduğu unutulmamalıdır. Hırsızlıklar genellikle ikaz ve alarm sistemi kurulmayan ahır ve ağıllarda meydana geldiğinden buraların fiziki emniyet koşulları artırılmalıdır. Hırsızlar köylere, pazarlamacı, avcı, tüccar, yolcu, seyyar satıcı, hayvan alıcısı kılığında gelerek köylerdeki hayvan sayısını, ahır ve ağılların yerlerini, emniyet tedbirlerini inceleyerek keşif yapmaktadırlar. Büyükbaş hayvanlar küpe takılmak suretiyle, küçükbaş hayvanlar ise boyanmak suretiyle işaretlenmeli böylece hırsızlık olaylarında hayvanların takibi kolaylaştırılmalıdır" diye konuştu. (Cihan KAYA/DHA)