Hayvanla aynı suyu içiyorlar

Erzurum'da bir mahalle

Su kaynakları iki yıl önce yok edilen Erzurum'un 350 nüfuslu Taşlıgüney Mahallesi'nde insanlarla hayvanlar üç aydır aynı dereden akan suyu içiyor. Daha şimdiden sekiz çocuğun hastanelik olduğu mahallede 'Büyükşehir'den çözüm bekleniyor.

ERZURUM - Kısa süre öncesine kadar köyken, mahalle haline gelen Taşlıgüney, geliştikçe geriye gitti... Erzurum Palandöken Belediyesi'ne bağlı eski köy, yeni mahallenin yıllardır içme suyu olarak kullandığı kaynak suyu, yakındaki göletin yapımı sırasında patlatılan dinamitler sonrası yok oldu! Gölet sayesinde çevredeki tarlalar sulama suyuna kavuştu ama 50 haneli, 350 nüfuslu mahalle susuz kaldı.
İki yıldan beri bu soruna çare aradıklarını söyleyen Taşlıgüney sakinleri çareyi üç ay önce, yakındaki derenin suyunu su şebekesine bağlamakta buldu. Ancak hayvanlarla aynı derenin suyunu paylaşan çocuklar birer birer hastalanmaya başladı. Sadece ağustos ayı içinde sekiz çocuk içme suyu kaynaklı hastalıklar nedeniyle Erzurum'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı.
Muhtar Cafer Eşiyok öfkeli: "Kaynatmamıza rağmen yine de hastalıktan kurtulamıyoruz. AB yolunda Büyükşehir'e bağlı bir mahallenin temiz su içmeye hakkı yok mu." ESKİ yetkilileriyse mahalleye bir kilometre öteden yeni bir kaynak suyu getirdiklerini, ama demek ki yetmediğini, köylülerin dere suyunu şebekeye bağladığından haberleri olmadığını söyledi.