'Hayvanlara bile yapılmaz'

Malatya'da kimsesiz çocuklara yönelik şiddet Meclis'te infial yarattı. TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Malatya'ya giderek olayı inceleme kararı aldı.

ANKARA - Malatya'da kimsesiz çocuklara yönelik şiddet Meclis'te infial yarattı. TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Malatya'ya giderek olayı inceleme kararı aldı. CHP milletvekilleri Özlem Çerçioğlu, Erdal Karademir, Muharrrem Kılıç ve Mevlüt Aslanoğlu'dan oluşan dört kişilik heyet Malatya'da incelemede bulunacak. Olaya tepkiler şöyle:
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AKP'li Mehmet Elkatmış: Görüntüler dehşet verici. Bu, en büyük işkencedir. Bu tür hareketlerin böylesine masum, böylesine savunmasız çocuklara karşı yapılması işkenceden de öte bir cinayettir. Bu işleri yapanlar en ağır cezaya çarptırılmalı. Komisyon olarak hemen Malatya'ya gidip olayı inceleyerek rapor hazırlayacağız.
Sokak Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca: "Çocukların fazla olması gibi, çeşitli sorunlar bir araya gelince, cahil anneler kendi çocuklarına uyguladıkları şiddeti yuvadaki çocuklara da uygulamış.
O çocuklar devletin koruması altında. Orada eğitimli kişilerin olması ve daha fazla denetim gerekiyor. Bir daha bu vahşet görüntülerinin gündeme gelmemesi için iki şey gerekiyor. Sorumlu anneye en ağır ceza ve oradaki sorumlu yöneticiler görevden uzaklaştırılır. Genele yaymadan, bu olayın diğer illerde yaşanmaması için çalışmalı. Devletin bu kurumlarında parasal veya fiziksel bir eksiklik yok, ilgi yetersiz. Bu ilgiyi de Batı'da olduğu gibi toplum göstermeli."
Anavatan Grup Başkanvekili ve Malatya Milletvekili Süleyman Sarıbaş: Devletin işi bilen kadroları hallaç pamuğu gibi sağa sola atıldı, milletvekili yakınları, parti kadın kollarında çalışanlar yandaş şirketler vasıtasıyla bu kurumlarda işe yerleştirildi. Bunları yaparsanız bu vahşi ve acı olaylar meydana gelir.
CHP'li Özlem Çerçioğlu: 2004 yılında Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde çocuklara yapılan kötü muameleyi raporla gündeme getirdik, ancak ciddiye bile alınmadı. Bakan Çubukçu geçen hafta komisyona bu konularda bilgi verdi. Bakan 'Yok böyle bir şey' diyerek bizimle kavga etti. Bu kadar şiddetin yaşandığı bir kurumun başında bu bakan duramaz. Derhal istifa etmelidir.


    http://www.radikal.com.tr/7613667613660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.