Hayvanların suyunu insanlara mı içirdiler?

Hayvanların suyunu insanlara mı içirdiler?
Hayvanların suyunu insanlara mı içirdiler?
Marmaris'teki Taşlıca Köyü halkına, hayvanların göletindeki suyun içirildiği iddia ediliyor


Mustafa SARIİPEK

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'ne bağlı Taşlıca Köyü halkına, hayvanların girdiği sulama suyu göletinden bir kilometre uzaklıktaki Taşlıca Göleti'ne su pompalanarak içirildiği iddiaları, CHP İl Genel Meclisi üyeleri Dursun Kaplan ve Suat Esin'i isyan ettirdi. İki gölette inceleme yapan meclis üyeleri, hayvan dışkılı suyun içme suyuna karıştırılması iddialarıyla ilgili olarak yasal işlem başlatacaklarını belirtirken, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, “Böyle birşey varsa hesabını sorarım” dedi.
Muğla İl Özel İdaresi tarafından 2006 yılında projesi hazırlanan, Marmaris Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edilerek 2007 yılı Mayıs ayında yapımına başlanıp 2008 Ekim ayında tamamlanan ve 600 bin liraya mal olan Taşlıca İçme Suyu Göleti'nin bir duvarı su tutamadan yıkıldı. 300 bin lira daha harcanarak, 30 bin metreküp kapasiteli göletin duvarı yeniden yapıldı ve 300 metre yukarıda bir tepe üzerine de basit bir arıtma cihazı konarak yağmur yağması beklendi. Ülke genelinde yağışların bol olması ve hatta Marmaris'in en fazla yağış alan yer olmasına rağmen gölette doluluk oranı yüzde 10'u geçmedi. Evlere ancak 40 gün su dağıtılabildi. Su bitince bu kez bir kilometre uzaklıkta, içine hayvanların girdiği sulama suyu göletinden özel borularla 160 ton su Taşlıca Göleti'ne pompalandı. Bu su kimyasal arıtma sisteminin olmadığı basit arıtma cihazından geçirilerek şebekeye verildi. Köylülerin kullandığı bu su da bitince aynı yolla ikinci kez su verilmek istendi, ancak 29 Mart yerel seçimleriyle işbaşına gelen Muhtar Sadi Altınışık bunu kabul etmeyince işlem yapılmadı. 100 yıldır susuzluğa mahkum Taşlıca Köyü yine kaderine terk edildi.


CHP'Lİ ÜYELERDEN İNCELEME
Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine İl Genel Meclisi'nin CHP'li üyeleri Dursun Kaplan ve Suat Esin Taşlıca Göleti'ne giderek incelemede bulundu. Dursun Kaplan, “Devletin 900 bin lirası gitti ona mı yanalım yoksa insan sağlığını hiçe sayan zihniyete mi? 100 yıldır susuz bir köy ile diğerlerine, fazlalığı olan Marmaris Barajı'ndan su verilmesini istedik. Bizi dinlemeyip araştırma inceleme yapmadan yağmura güvenerek Türkiye'de ilk dedikleri bu göleti Jeoloji Mühendisi Ramazan Kartal ve Ziraat Mühendisi Orhan Bahçecier'in 'Gölet havza alanının su verimi köyün yıllık ihtiyaç toplamından 8 kat fazladır. Yani diğer bir tabirle yağış yönünden kurak dönemlere girilse de ihtiyaç kadar su gölette muhakkak bulunacaktır' şeklindeki raporuna dayanarak yaptırdılar. Göletin duvarları ilk yağmurda yıkıldı. Gölet üstün körü onarıldığı için de su tutmaz hale geldi” dedi.


HAYVAN DIŞKILI SUYU İÇİRDİLER
Hayvan dışkılarının bulunduğu göletten basılan suyun köylüye içirilmesinin hesabını soracaklarını da belirten Kaplan, “İçme suyu göletinin su tutmaması üzerine burayı yapan teknik elemen ve Özel İdare yetkilileri kendilerini kurtarmak için hayvanların su içtiği göletten yukarıya su bastılar. Köylüler net bir şekilde bunu söylüyor ve biz bunu yeni öğrendik. Hayvan dışkılarının çok yoğun olduğu bir göletten arıtması olmayan bir yere suyu nasıl basarlar? Bu suyu nasıl şebekeye verirler? Bugün büyük barajlara bakıldığında teknik elemanların, kimyager, uzmanlar ve yetkililerin olduğunu görürüz. Hayvanların serinlemek için girdiği ve içinde hayvan dışkılarının bulunduğu bir yerden köylüye su içirmek ne derece sağlıklı? İnsan sağlığı bu kadar ucuz mu? Yasal işlemlere başvuracağız” dedi.


‘RANTÇILIKLA SUÇLANDIK’
Suat Esin de “Gölet yerine barajdan su getirilsin dediğimizde rantçılıkla suçlandık ama kimin rant peşinde olduğu ortaya çıktı. Şu ana kadar harcanan parayla buraya Marmaris Barajı'ndan iki kere su getirilirdi. Sadece Söğüt değil yol güzergahındaki diğer köyler de bundan yararlanırdı. Bu göletin Türkiye'de ilk olduğunu söylediler. Gerçekten de öyle çünkü Haziran ayı ile suyu da bitti. Öte yandan hayvan göleti ağzına kadar dolu. Bunların hesabını birilerinin vermesi gerekir” diye konuştu.
Muhtar Sadi Altınışık da Taşlıca Göleti'nden köye sadece 40 gün su verilebildiğini kaydederek, “Hayvanların girdiği sulama göletinden ikinci kez su doldurmak istediler. Bunu kabul etmedim. Yamaçlardan akan yağmur sularının göletin dolması için su kanalları yapılmasını istiyoruz. Burası başka türlü dolmaz. Yağmur yağınca dolar denildi. Yağmur yağdı ama toprak emdi” diye konuştu.
Muğla Valisi Ahmet Altıparmak olayı yeni öğrendiğini, böyle bir şey olamayacağını ve gerçekten böyle bir şey varsa bunu yapanlardan hesap soracağını belirterek, “Bu mümkün değil. Arıtma yapılmadan böyle bir şey yapılamaz. Hemen inceleme yapıyorum ve böyle bir olay varsa da yapanlar hakkında gerekeni yapacağım” dedi.
Taşlıca köy kahvesindeki köylüler ise konuyla ilgili olarak konuşmak istemedi. (dha)