Hayyam Garipoğlu: O akşam evdeydim

Hayyam Garipoğlu: O akşam evdeydim
Hayyam Garipoğlu: O akşam evdeydim

Savcılığın tutuklama istediği Hayyam Garipoğlu?nu çıkarıldığı mahkeme tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. FOTOĞRAF: SİNAN GÜL / AA

Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Münevver Karabulut cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında Cem Garipoğlu’nun kaçırılıp saklandığı gün baba Mehhet Nida ile aynı araçta bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan işadamı Hayyam Garipoğlu, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Garipoğlu, cinayet gecesi kardeşi Mehmet Nida ile telefonda konuştuğunu ancak cinayetten haberdar olmadığını söyledi.
Mehmet Nida Garipoğlu’nun önceki gün tutuklanan şoförü Ahmet Batur’un “Babası Cem’i alırken yanında Hayyam Garipoğlu da vardı” şeklindeki ifadesi üzerine aynı gün saat 19.00’da gözaltına alınan Hayyam Garipoğlu, Asayiş Şube Müdürlüğü’nde Şube Müdür Yardımcısı Ali Tuna Çoşkun ile Cinayet Büro Amiri Fahrettin Gönbe tarafından sorgulandı. Saat 21.00 sıralarında başlayan sorgulamaya 24.00 sıralarında ara verildi. Daha sonra da Garipoğlu’na Batur’un iddiaları soruldu. Garipoğlu’ yeğenini cinayetten sonra hiç görmediğini söylerek, “Şoför böyle bir ifadeyi niye verdi, anlamadım” dedi.
Cinayet gecesi kardeşi Mehmet Nida ile konuştuğunu ancak cinayetten haberdar olmadığını anlatan Garipoğlu, şöyle devam etti: “O gece Mehmet Nida beni aradı. Konuştuk. Ancak cinayet olayından hiç bahsetmedi. Zaten her akşam konuşurduk. Belki aradığı saatte olaydan haberi yoktu. Zaten o saatte Etiler’deki evimdeydim. Evimden dışarı çıkmadım. Birçok şahit gösterebilirim.”
Cem’in kaçırılmasında rol oynamadığını ve nerede saklandığını bilmediğini kaydeden Garipoğlu, şöyle dedi: “Cem’in cinayet işlediğini kız kardeşimin telefonuyla öğrendim. İlk öğrendiğimde çok şaşırdım. Ancak onun kaçmasına ya da saklanmasına yardımcı olmadım.”
Poliste işlemleri tamamlanan Hayyam Garipoğlu saat 10.35’de ‘cinayet failine yardım ve yataklık’ suçlamasıyla İstanbul Adliyesi’ne gönderildi. Elleri kelepçeli olarak getirilen Garipoğlu, “Bu ülkede işadamı olmak zor. Allah herkese yardım etsin. Hukuk herkese lazım” dedi. Bir gazetecinin “Cem’i siz mi kaçırdınız?” sorusuna, “Hayır. Ben niye kaçırayım. Deli misin sen ya” diye tepki gösterdi.
Hayyam Garipoğlu, daha sonra soruşturmayı yürüten Savcı Faruk Erşen Yılmaz tarafından sorgulandı. Yaklaşık 1.5 saat süren sorgunun ardından Garipoğlu, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Ancak mahkeme Garipoğlu’nu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Hayyam Garipoğlu, adliye çıkışnda şunları söyledi: Cem Garipoğlu ile telefon görüşmem olmadı. Haber alsam getirip teslim ederdim. Ahmet Batur’un ifadesinde bir şey yok. Sadece son ifadesinde gördüm gibi demiş. Çok üzgünüz. Yedi aydır bizim ailemiz linç ediliyor, medya tarafından. Tüm ailemiz, çocuklarımız, annem, babam, hepimiz sanki suçluyuz. Ve bunu biz öldürmedik. Ailesi de öldürmedi bu çocuğu. Çocuk da demeyeyim, adam diyeyim, koca adam diyeyim. Bunu birisi yaptı cezasını çeksin. Bütün Türkiye’nin istediği gibi evvela biz de istiyoruz.”