Hayyam Garipoğlu serbest

Hayyam Garipoğlu serbest
Hayyam Garipoğlu serbest
Münevver Karabulut'un katil zanlısı yiğeni Cem Garipoğlu'nun kaçışına yardım etmekle suçlanan Hayyam Garipoğlu mahkemece serbest bırakıldı

 

ŞOFÖR SUÇLADI, HAYYAM GARİPOĞLU GÖZALTINA ALINDI HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

Ali AKSOYER


İSTANBUL - Etiler’de başı gövdesinden ayrılmış bir halde bulunan Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu’nu kaçırdığı iddiasıyla gözaltına alınan Hayyam Garipoğlu suçlamaları kabul etmedi. Asayiş Şube Müdürlüğünde sabaha kadar sorgulanan Hayyam Garipoğlu şoför Ahmet Batur’un ifadesinin yalan olduğunu söylerek ”Ben yeğenimi olayın olduğu gece hiç görmedim” dedi. Adliye giderken konuşan Hayyam Garipoğlu ”Bu ülkede işadamı olmak zor” dedi.  Garipoğlu basın mensuplarının, "Cem’i siz mi kaçırdınız?" sorusuna, "Hayır. Ben niye kaçırayım. Deli misin sen ya" diye tepki gösterdi. tutuklama istemiyle mahkemeye gönderilen Hayyam Garipoğlu suçun mahiyeti ve delil durumu dikkate alınarak serbest bırakıldı. Garipoğlu, serbest bırakıldıktan sonraticari rakiplerini suçladı ve "Cinayetin arka bahçesi ne olabilir ki? Cinayeti biri işledi, geldi teslim oldu, yargılanacak. Bunu çocuğun ailesi öldürmedi, biz de öldürmedik" diye konuştu.GECE BOYUNCA SORGULANDIİstanbul Adliyesinde tutuklanan Mehmet Nida Garipoğlu’nun şoförü Ahmet Batur’un verdiği ”Babası Cem’i almaya geldiğinde yalnız değildi. Yanında amcası Hayyam Garipoğlu’da vardı” İfadesi üzerine savcılık harekete geçmiş ve Hayyam Garipoğlu gözaltına alınmıştı. Cinayet Büro Amirliğine garaj kapısından sokulan Hayyam Garipoğlu gece boyunca sorgulandı.RÜTBELİ RERSONEL TARAFINDAN SORGULANDIİşadamı Hayyam Garipoğlu saat 19.00 sıralarında getirildiği Asayiş Şube Müdürlüğünde Şube Müdür yardıcısı Ali Tuna Çoşkun ile Cinayet Büro Amiri Fahrettin Gönbe tarafından sorgulandı. Saat 21.00 sıralarında sohbet şeklinde başlayan sorgulamaya 24.00 sıralarında kısa bir ara verildi. Daha sonra Hayyam Garipoğlu’na şoför Ahmet Batur’un iddiaları soruldu.  Garipoğlu “O gece Mehmet Nida beni aradı. Konuştuk. Ancak cinayet olayından hiç bahsetmedi. Zaten her akşam konuşurduk. Belki aradığı saatte olaydan haberi yoktu. Zaten o saatte Etiler’de bulunan evimdeydim. Gece boyunca hiç dışarı çıkmadım. Bir çok şahit gösterebilirim“ dedi. Cem’in kaçırılmasında hiç rol oynamadığını ve nerede saklandığını bilmediğini söyleyen Hayyam Garipoğlu “Ben Cem’in cinayet işlediğini kız kardeşimin telefonu ile öğrendim. İlk öğrendiğimde çok şaşırdım. Ancak onun kaçmasına yada saklanmasına kesinlikle yardımcı olmadım“ dedi.  Makam şoförü Ahmet Batur’un neden böyle bir ifade verdiğine anlam veremediğini söyleyen Hayyam Garipoğlu “Şoförün ifadesi yalan. Ben böyle bir olayın içine girmedim. Çalışanlarım beni sevmiyor olabilir. Ya da rakiplerim tarafından kandırılıp böyle bir ifade vermiş olabilirler“ diye konuştu.


-BU ÜLKEDE İŞADAMI OLMAK ZOR-Poliste işlemleri tamamlanan Hayyam Garipoğlu saat 10.35’de Cinayet Büro Amirliği ekipleri tarafından cinayet failine yardım ve yataklık suçlamasıyla Adliyeye gönderildi. Hayyam Garipoğlu “Bu ülkede işadamı olmak zor. Allah herkeze yardım etsin. Hukuk herkeze lazım“ dedi. Garipoğlu basın mensuplarının, "Cem’i siz mi kaçırdınız?" sorusuna, "Hayır. Ben niye kaçırayım. Deli misin sen ya" diye tepki gösterdi. Hayyam Garipoğlu daha sonra elleri önden kelepçeli olarak polis eskortu eşliğinde sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Şişli Etfal Hastanesine götürüldü. Daha sonra savcıya ifade veren Garipoğlu tutuklamla istemiyle mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, tutuklama talebini yerinde görmeyerek Hayyam Garipoğlu'nu serbest bıraktı.

 

 

 

-HAKSIZ BİR İDDİA-

 

 

 

Hayyam Garipoğlu adliye çıkışında gazetecilere açıklama yaptı:  "Ben adalete ve hukuka inanan bir insanım. Allah'a şükür ki adalet yine yerini buldu. Haksız bir iddia ile karşı karşıyaydım.  Bu olayın neresi ilginç? Bir kişi bir cinayet işlemiş ve gelmiş teslim olmuş, yargılanacak. Bunun neresi ilginç. Bu olaya bu kadar gizem katmanın ne anlamı var?  Bizim ticari rakiplerimiz var. Birileri birtakım iddilarda bulunabilir, medyayı yönlendirmiş olabilir.  Şoför Ahmet Batur benim o gece orada olduğumu söylemiş. Ama ben o ifadeyi görmedim, okumadım. O gece evdeydim ben.  Şu anda sadece Cem'in babası tutuklu. Nida Garipoğlu da umarım serbest bırakılacak.
Cinayetin arka bahçesi ne olabilir ki? Cinayeti biri işledi, geldi teslim oldu, yargılanacak. Bunu çocuğun ailesi öldürmedi, biz de öldürmedik. Aylardır linç edildi ailemiz. Biz de suç işleyenin cezasını çekmesini istiyoruz. Dünyada 7 ay medyanın bu kadar uğraştığı bir başka olay yok. Lütfen artık medya bizimle uğraşmasın."  (dha)