Hayyam Garipoğlu'nu şoförün ifadesi yaktı

Hayyam Garipoğlu'nu şoförün ifadesi yaktı
Hayyam Garipoğlu'nu şoförün ifadesi yaktı
Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun amcası iş adamı Hayyam Garipoğlu gözaltına alındı

 

ERTAN KILIÇ

 

İSTANBUL - Münevver Karabulut cinayetinda gözaltı zinciri katil zanlısı Cem Garipoğlu’nun amcası Hayyam Garipoğlu’na uzandı. Ünlü işadamı, Cem’in saklanmasına yardım ettiği ortaya çıkan şoför Ahmut Batur’un, “Cem Garipoğlu’nu Beylikdüzü’ndeki adresten babası Mehmet Nida ile amcası Hayyam Garipoğlu aldı” ifadesi doğrultusunda gözaltına alındı.
Münevver Karabulut’un 3 Mart’ta öldürülmesi sonrası önce baba Mehmet Nida Garipoğlu ‘cinayete iştirak’ten tutuklanırken, katil zanlısı Cem Garipoğlu ise geçen hafta, cinayetten tam 197 gün sonra teslim olmuştu. Cem Garipoğlu’nun ‘canavarca hisle planlayarak adam öldürmek’ten cezaevine konulması sonrasında cinayetin perde arkasını araştıran polis üç gün önce yeni bir operasyon yaptı. Baba Garipoğlu’nun şoförü Ahmet Batur, eşi Kamuran Batur, şirketin satınalma müdürü Mehmet Karakayalı ile şirket çalışanları Hakan Çiçek ile Habib Kurt gözaltına alındı.

 


‘Bir şişe rakı al’

 

 

Şoför Ahmet Batur’un emniyette şu bilgileri verdiği ileri sürüldü:
“Olay günü beni satınalma Müdürü Mehmet Karakayalı aradı. Bir şişe rakı ile alt kattaki lojmanın anahtarını istedi. Oraya gittim. İçinde eşya olmayan lojman dairesinin kapısını açtım. Cem Garipoğlu orada iki saat bekledi. Daha sonra babası gelip aldı.”
İki gün sorgulanan zanlılardan Kamuran Barut bırakılırken dün emniyetteki işlemleri tamamlanan dört zanlı adliyeye çıkarıldı. Hakan Çiçek dışındaki üç zanlı tutuklandı.

 


‘Yanında amca da vardı’

 

 

Şoför Ahmet Batur, savcı Faruk Erşen Yılmaz ve Mustafa Öztürk huzurunda, daha önce polis sorgusunda anlatmadığı ilginç bir ayrıntıdan bahsetti. Barut, gecesi saat 02.00 sıralarında Cem Garipoğlu’nu saklandığı Beylikdüzü’ndeki adresten babası Mehmet Nida’nın aldığını belirterek, “Ancak Mehmet Nida, otomobilde yalnız değildi. Araçta Hayyam Garipoğlu da vardı. Cem araca bindikten sonra hızla uzaklaştılar” dedi.
Dört şüpheliyi Garipoğlu’nun saklanmasına yardım ettikleri gerekçesiyle tututuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk eden savcılık, bir yandan polise Hayyam Garipoğlu’nun yakalanması talimatı verdi. Cinayet Büro Amirliği’ne bağlı dedektifler Garipoğlu’nu işyerinde gözaltına alarak Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirdi.