Hazal'n hayatna 14 bin TL!

Şişli'de kullandığı otomobille kaza yaparak, araçtaki "Miss Dream Of The World" yarışması 2004 yılı ikincisi Hazal Müezzinoğlu'nun ölümüne neden olduğu öne sürülen Sezer Berktaş, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.Sanığın cezası adli para cezasına çevrildi

Şişli 4. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada, ölen Hazal Müezzinoğlu’nun annesi Nermin Naciye Taşpınarlı ve taraf avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanık polis memuru Sezer Berktaş ise duruşmaya katılmadı.
Duruşmada, Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğünden, sanığın sürücü belgesinin onaylı örneğinin mahkemeye gönderildiği tutanağa geçirildi.
Katılan vekili Sevhan Dündar, önceki beyanlarını tekrarladıklarını söyledi.
Duruşmada söz alan Nermin Naciye Taşpınarlı, sanığın ilk gün teslim olmaması gibi nedenler dolayısıyla üzüntü yaşadığını belirterek, "Ancak zaman içinde sanığı tanıdım. O da genç bir insandır. Çok iyi niyetli bir delikanlı imiş. Ben kendisini o şekilde tanıdım" diye konuştu.
Kızının erkek arkadaşı olan sanığın teyzesinin oğlunu da kaybettiklerini anlatan Taşpınarlı, şunları söyledi:
"Sanığın hayatının kararmasını istemiyorum. Onu da artık bir evlat olarak görüyorum. Olayda herhangi bir kasıt yoktur, sadece trafik kazasıdır. O dönemde 34 gün teslim olmamıştır. O şekilde düşünüyorum. Takdiri mahkemeye bırakıyorum."

CUMHURİYET SAVCISININ GÖRÜŞÜ
Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Ahmet Hanefi Uslu, taksirle Hazal Müezzinoğlu’nun ölümüne sebebiyet verdiği olayda sanık Sezer Berktaş’ın tamamen kusurlu olduğunu kaydetti.
Savcı Uslu, bu şekilde sanığın atılı suçu işlediğinin, iddia, ikrar ve otopsi raporu ile trafik kaza tespit tutanağı, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesinden alınan kusur raporu ve tüm dosya kapsamından anlaşıldığını belirterek, TCK’nın "taksirle öldürme" suçunu düzenleyen 85/1. ile 63 ve 53. maddeler uyarınca cezalandırılmasını istedi.
Uslu ayrıca, her ne kadar sanık hakkında "trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokmak" suçundan kamu davası da açılmışsa da sanığın bu eyleminin "taksirle ölüme sebebiyet verme" suçunun unsurunu oluşturduğunu, bu nedenle bu davada sanığın beraatine karar verilmesini talep etti.
Görüşü sorulan sanık avukatı Canan Numan da daha önceki savunmalarını tekrarladıklarını belirterek, "Takdir mahkemenindir" dedi.

KARAR
Kararı açıklayan mahkeme hakimi Meral Tokat, Sezer Berktaş’ı, üzerine atılı suçun sabit olması nedeniyle TCK’nın 85/1. maddesi gereğince 2 yıl hapis cezasına çarptırdı.
Hakim Tokat, verilen kısa süreli hapis cezasının, sanığın kişiliğine ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre, TCK’nın 50/1-a maddesi uyarınca günlüğü 20 TL üzerinden paraya çevrilerek, sanığın 14 bin 600 TL para cezasına çarptırılmasına hükmetti.
Sanığın sürücü belgesinin de yaklaşık bir yıl süreyle geri alınmasına karar verildi.

İDDİANAMEDEN
Şişli Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, 8 Şubat 2008’de, Sezer Berktaş’ın, 34 DP 0188 plakalı otomobille, yanında Hazal Müezzinoğlu olduğu halde Taksim’den Nişantaşı yönüne giderken, Cumhuriyet Caddesi’nde aşırı hız ve alkolün etkisiyle direksiyon hakimiyetini kaybettiği ve orta refüje girerek elektrik direği ile ağaca çarptığı, kazada Müezzinoğlu’nun hayatını kaybettiği belirtiliyordu.
Yaralı olarak hastaneye götürülen Berktaş’ın kan örneği analizi sonucu, 0,66 promil alkollü olduğunun anlaşıldığı ifade edilen iddianamede, Berktaş’ın, alkollü araç kullanması yüzünden trafik güvenliğini de tehlikeye soktuğu kaydedilerek, sanığın "taksirle ölüme neden olmak" ve "trafik güvenliğini tehlikeye sokmak" suçlarından 4,5 ile 11 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.(aa)