Hazar'ın batık surları

Elazığ, plaj ve dalış turizminden para kazanmaya kararlı... Sivrice ilçesi yakınındaki Hazar Gölü'nün dalış turizmine uygun olup olmadığını anlamak için öncü çalışma yapıldı.

ELAZIĞ - Elazığ, plaj ve dalış turizminden para kazanmaya kararlı... Sivrice ilçesi yakınındaki Hazar Gölü'nün dalış turizmine uygun olup olmadığını anlamak için öncü çalışma yapıldı. Roy Oksen Dalış Kulübü'nden biri sualtı arkeoloğu dört kişilik ekip, bölgede umut verici sonuçlar elde etti.
Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nün Sualtı Grup Amirliği'ne bağlı dalgıçların nezaretinde yapılan dalış sonrası, Yeditepe Üniversitesi öğretim görevlisi sualtı arkeoloğu Çiğdem Özkan Aygün, şu bilgileri verdi:
"(Dipte) iki adet 3 metre genişliğinde ve en az 5 metre yüksekliğinde 50x50 santimetre ebatında tuğlalardan, ustalıkla örülmüş savunma duvarı var. Bu duvarların birleştiği noktada da daha geç bir döneme ait, geç ortaçağ olabilir, kule görünümü sergileyen bir yapı bulunuyor. Ayrıca farklı dönemlere ait anfora parçaları gördüm. Bunun bir şehir olduğunu şu an düşünmüyorum. Fakat İtalya'da Napoli'nin güneyindeki sualtında kalmış Roma villalarıyla kıyaslarsak, burası onun 10-15 katı kadar görmeye değer bir bölge. Ama oraya dünyanın her yerinden insanlar geliyor. Burası için de bu çalışma yapılabilir."
Hazar Gölü'ndeki Sivrice Emniyet Plajı, bu yıl Türkiye'de 'mavi bayrak'ma temizliği tescillenen 174 plaj arasında yer almıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7486047486040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.