'Hazine' kavgası

Düziçi' ne bağlı Bayındırlı Köyü'ndeki Hazine'ye ait 70 dönümlük arazi için Erdem ve Çolak aileleri arasında 35...

OSMANİYE - Düziçi' ne bağlı Bayındırlı Köyü'ndeki Hazine'ye ait 70 dönümlük arazi için Erdem ve Çolak aileleri arasında 35 yıldır süren kavga, çatışmaya dönüşünce yedi kişi öldü, 12 kişi yaralandı. İki aile
arasında yıllardır gerginliğe neden olan arazinin kullanımı dün yine tartışma konusu oldu.
Taştan silaha
Sabah saat 06.30'da Mercimektaşı'nda karşılaşan iki aile önce taş ve sopalarla birbirine girdi. Çolak ailesinin akrabaları olan Galip ailesi de olaya karışınca kavga, karşılıklı otomatik av tüfeklerinin ateşlenmesiyle çatışmaya döndü.
Yarım saatlik çatışmada ANAP İlçe Başkanı
İsmet İsmail Erdem, kardeşi Ali Erdem ve oğlu Süleyman Erdem, Ahmet, İsa ve Mehmet Galip ile Mehmet Çolak öldü, 12 kişi yaralandı.
Yaralılar Adana Numune ve Çukurova Üniversitesi Balcalı hastanelerine sevk edildi. Yeni bir kavgaya meydan vermemek için çatışan ailelerin yaralıları farklı hastanelere kaldırıldı.
Komando önlemi
Köyde jandarma ekiplerinin yetersiz kalması üzerine Osmaniye'den takviye yardım istendi. Bölgeye jandarma robokopları ve komando birliği gönderildi. Savcı da soruşturma başlattı.
Yaralı Fatih Çolak, ölen ANAP İlçe Başkanı İsmet Erdem'i suçladı. Çolak,
"1966'dan beri kullandığımız tarlayı,
İsmail Erdem mahkeme kararıyla elimizden aldı. İtiraz ettik. Dava bitmeden tarlaya geldiler. Biz de engellemek istedik" dedi. Yaralılardan Nuri Çolak da, "Erdem ailesinin arazimizi işgal ettiğini duyunca gittik. Bizi görünce ateşe başladılar. Kendimizi savunduk" diye konuştu.
İsmet Erdem'in öğretmen kardeşi Hasan Erdem ise, şunları söyledi: "Tarlayı daha önce Çolak ailesi kullanıyordu. Durumun netleşmesi
için ağabeyim mahkemede tapu tescil davası açtı. Dava sonunda Hazine'ye ait arazinin tapusu bize tescillendi. Karşı taraf itiraz etti. Yeniden keşif istendi.
İki kez keşif ertelenince olay bu yönde gelişti. Burada devletin de suçu var. Bu olay böyle sonuçlanmamalıydı."