Hazine'den AA Genel Müdürü'ne: Hisseler için taahhüd ver

Hazine'den AA Genel Müdürü'ne: Hisseler için taahhüd ver
Hazine'den AA Genel Müdürü'ne: Hisseler için taahhüd ver
Hazine'den, ajans yönetimine gönderilen yazıda hisselerin genel müdürün üzerinde olmasının 'miras hukuku' açısından birçok riski olduğu belirtildi

Radikal.com.tr - Hazine Müsteşarlığı, Anadolu Ajansı'nın yüzde 25’lik hissesinin Genel Müdürlük makamına satılmasına karşı 9 Nisan 2013 tarihinde Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü’ne gizli yazı gönderdi. Hazine Müsteşarlığı Kamu Sermayeli Kuruluş ve İşletmeler Genel Müdürü Selim Yeşilbaş imzalı yazıda, "Aslında Hazine'ye ait olması gereken hisselere ilişkin genel müdür tarafından vasiyetname veya Hazine’ye devir taahhüdü verilmesi dâhil gerekli önlemlerin ivedilikle alınması ve sonucundan müsteşarlığımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim” denildi.

Cumhuriyet gazetesinden Işık Kansu'nun haberine göre, Hazine’den, Ajans yönetimine acil koduyla gönderilen “gizli” ibareli yazıda, hisselerin genel müdürün üzerinde olmasının “miras hukuku” açısından birçok riski olduğu belirtilerek, hisselerin devredilmesi veya devredileceğine yönelik bir taahhütname verilmesi istendi.

Hazine Müsteşarlığı Kamu Sermayeli Kuruluş ve İşletmeler Genel Müdürü Selim Yeşilbaş tarafından 9 Nisan 2013 tarihinde AA Genel Müdürlüğü’ne gönderilen gizli yazıda, Hazine hisselerinin Kemal Öztürk’ün üzerine geçirilmesine karşı çıkılarak, hisselerin devredilmesi yönünde adım atılması istendi. İki sayfalık yazıda, hisselerin devrinin miras hukuku açısından büyük riskler taşıdığı kaydedildi. Hazine’nin yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Genel müdüre ait hisseler bakımından özellikle miras hukuku açısından risklerin mevcut olduğu düşünülmektedir. Bu ve benzeri risklerin bertaraf edilmesini teminen genel müdürün sahip olduğu ve aslında Hazineye ait olması gereken hisselere ilişkin genel müdür tarafından vasiyetname veya Hazine’ye devir taahhüdü verilmesi dâhil gerekli önlemlerin ivedilikle alınması ve sonucundan müsteşarlığımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

GEREKÇE: SAVAŞ ÇIKARABİLİR! 
Hazine'nin iki sayfalık yazısında, AA Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün hisseleri üzerine almasıyla ilgili ortaya attığı gerekçeler de tek tek sıralandı. Gerekçelerin arasında, “AA muhabiri kaçırılır ve öldürülürse, Türkiye savaşa girmek zorunda kalır” şeklinde bir maddenin bulunması da dikkat çekti. Genel Müdür Kemal Öztürk’ün, hisseleri almak için yaptığı operasyon için öne sürdüğü gerekçeler Hazine yazısında şöyle sıralandı:

- Kamunun hissesi yüzde 50’nin üzerinde olursa, ajansın itibarı zedelenir.

- Kamu çoğunluk hissesini alırsa, uluslararası arenada ajansın haberleri sorgulanır hale gelir.

- Bir ülkede ajans muhabirinin kaçırılması, öldürülmesi durumlarında ülkelerarası savaş çıkabilir.

- Ajans hisseleri hukuk dışı yollarla bazı kişilerin eline geçebilir. Bu konuda da duyumlar bulunuyor.


  http://www.radikal.com.tr/113938511393851

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yalancilik - keryil

  evet, bir ajansin hissesinin cogu devlete ait olursa, o ajans devletin tarafini tutacak diye killaniriz. ama boyle olmasin diye o hisseler genel mudure devrediliyorsa boyle yapildigindan emin oluruz. zira genel mudur, buyuk ortagi VE patronu devletle ters dusmeyecektir. bu haber kucucuk verilmis ama cok muhim bence. ne derece usulsuzlukler, hukukun etrafindan dolasmalar, "idare ederiz, cozeriz"cilikler donuyor boyle yerlerde aciga cikiyor en net.