Haziran değil temmuz gibi

Havalar iyice ısınıyor

Haziran ortalamasının iki-dört derece kadar üzerinde seyreden sıcaklıklar cuma günü daha da artacak. İç, batı ve güneyde sıcaklıklar beş, altı derece yükselecek. İstanbul'un barajlarında doluluk oranı yüzde 39.68'e düştü.
İSKİ: "Şu an kesinti yok.'

İSTANBUL - Haziran ayı ortalamasının iki ila dört derece üzerinde seyreden sıcaklıklar cuma günü daha da artacak. Yetkililer aşırı sıcakların neden olacağı sağlık problemleri ve orman yangınları gibi tehlikelere karşı dikkatli olunmasını istedi.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısına göre günlük en yüksek sıcaklık değerleri, Güneydoğu Anadolu'da gölgede 38-39, Ege'de 36-37, Akdeniz'de 34-36, Marmara'da 30-34, İç Anadolu'da 31-33, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde 28-30 derece civarında. Halen haziran ortalamasının iki-dört derece üzerinde seyreden sıcaklıkların, cuma günü Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava kütlesinin etkisiyle beş-altı derece daha artacağı tahmin ediliyor.
Genel müdürlüğün açıklamasında "Sıcak hava kütlesinin 22-24 Haziran'da Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu, 24-26 Haziran'da güney ve iç kesimlerde etkili olması beklenmektedir. Yüksek sıcaklık değerlerinin oluşturacağı olumsuz şartlara karşı vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olması gerekmektedir" denildi. Beklenen en yüksek sıcaklıklar şöyle:

  • İç Anadolu (Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri): 36-37 derece
  • Marmara Bölgesi: (İstanbul, Balıkesir, Bursa, Kocaeli): 37-39 derece
  • Akdeniz Bölgesi (Adana, Isparta, Muğla, Antalya): 36-40 derece
  • Ege Bölgesi (İzmir, Aydın, Manisa, Denizli): 40-43 derece.