HDK Genel Kurulu'nda 'özgünlük' vurgusu

HDK Genel Kurulu'nda 'özgünlük' vurgusu
HDK Genel Kurulu'nda 'özgünlük' vurgusu
Öcalan'ın 'Türkiyelileşme Projesi'nin ilk adımı olan HDK 3. Genel Kurulu renkli başladı. Genel kurulda çok dilli ve çok kimlikli vurguları ön plana çıktı.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Abdullah Öcalan’ın ‘Türkiyelileşme Projesi’nin bir adımı olan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 3. Genel Kurulu dün Kocatepe Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bugün düzenlenecek Halkların Demokratik Partisi Olağanüstü Kongresi’ne politik rapor sunacak genel kurulda konuşan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “İlk defa bileşenler kendi özgünlüklerini koruyarak bir araya gelebileceklerini, kendilerini ifade edebilecekleri bir alan olabileceğini gösterdiler” dedi.
Farklı renklerle ‘Umuda Yolculuk’ yazılı pankartın asıldığı Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 3. Genel Kurulu’nun açılışında Gezi eylemleri ve ‘özgürlük mücadelesinde’ hayatını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Genel kurula, çok sayıda sendikacı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin yanı sıra BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ve Mardin Milletvekili Erol Dora ile HDP’ye geçecek milletvekilleri Levent Tüzel, Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder de katıldı. 

‘Aşk olsun diyeceğimiz çocuklar’

HDP’ye katılacak milletvekillerinden Levent Tüzel, konuşması sırasında eşcinsellerin attığı ‘aşkım aşkım nerdesin’ sloganı üzerine, “Aşk olsun diyeceğimiz çocukların sayısı artıyor. Çoğalarak büyüyeceğiz. Geçmişteki mücadele birikimimiz, önemli ama bunlarla yetinmeyip, geleceğe bakacağız, geleceğe doğru yürüyeceğiz ODTÜ ve benzerlerini birer mücadele simgesi ve direniş merkezi olarak ele alacağız. Hükümetin sahtekârlığını teşhir edeceğiz. Bir tarafta düzen ve sermaye güçleri diğer tarafta ise HDK çatısı altında birleşenler var” dedi.

Stratejik işbirliği

Konuşmasına Kürtçe başlayan Sırrı Süreyya Önder ilk defa, seçim değil, stratejik işbirliği sözünü verdiklerini belirtti. Önder, “Bu bileşenlere bakınca Türkiye ’de bir ilki görüyoruz. Bizim mücadelemizin tarihi aynı zamanda birlik çabalarının da tarihidir. Aynı zamanda bu birlik çalışmalarının akamete uğramasının da tarihidir. İlk defa biz halklara, emekçilere ve yoksullara bir söz verdik. Seçim işbirliği değil stratejik bir işbirliğidir dedik. HDK bunu yerine getirmemizin adıdır. HDK çalışmasının verimliliğinin sonucudur HDP. Yapıyı oluşturanların hepsi kendi özgürlüklerini koruyarak bir araya gelebileceklerini gördüler” dedi. Çalışmalarda aman zaman bocaladıklarını ancak başarıyı yakaladıklarını anlatan Önder, sunları söyledi: “Aramızdaki temel fark yorgunluk farkı olacaktır. Sorumluluk alanlar biraz daha fazla yorulacaktır. Hep birlikte bunu başaracağız. İster 3’üncü yol diyelim ister devrimciler diyelim, bu savaşı kazanacağız. Bu pratiği göstereceğimiz ilk yerde yerel seçimlerdir. Bu ruh devam ettiği müddetçe itibarsızlaştırma çalışmalarına en etkili yanıtı vereceğiz.”
SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ise, “Marjinallik kavramı Gezi direnişi sonrasında anlamını yitirmiştir. Tedirgin oldukları Gezi’nin çapulcularıyla Kürt dağlarında gezenlerin yan yana gelmesidir. Biz bir yola çıktık ve kartopu gibi büyüyerek yürüyoruz. Düşman saldırıyor. Demek ki doğru yoldayız” diye konuştu.
Dün yapılan kongrenin ardından bugün HDP’nin Olağanüstü Kongresi toplanacak. Kongrede Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel ve Sehabat Tuncel HDP’ye katılacak. Kürkçü ve Tuncel’in eşbaşkan olması bekleniyor. 

Çok renklilik vurgusu

Çerkes, Arap ve Ermeni temsilcilerin de katıldığı kongrede, çok dilli, çok kimlikli, çok inançlı vurgular ön plana çıktı. Suriye’nin Rojava bölgesinde El Kaide grupları ile çatışan YPG’lileri destekleyen Kürtçe sloganlar atıldı.