HDK'dan açıklama: Polis çatılarda işçi emekçi avladı

HDK'dan açıklama: Polis çatılarda işçi emekçi avladı
HDK'dan açıklama: Polis çatılarda işçi emekçi avladı
İstanbul'daki olaylı 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle bir açıklama yapan HDK, "Kamu düzeni valilik tarafından bozuldu" dedi.

RADİKAL - 1 Mayıs gösterilerinde yaşanan polis müdahalelerini eleştiren HDK, "kamu düzeni bozulur" diyerek Taksim'i kapatan Valiliğin kamu düzenini kendisinin bozduğunu savundu. İstanbul 'da 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen onbinlerin önünün ulusal ve uluslararası mahkeme kararlarına rağmen kesildiği belirtilen açıklamada, "Polisin biber gazı, plastik mermi, tazyikli su ve cop kullanarak sergilediği şiddetin boyutuna Türkiye ve tüm dünya şahit oldu. 350 insanımız gözaltına alındı, onlarca kişi yaralandı. Vahşet o boyutlardaydı ki, polis çatılarda işçi, emekçi avladı; apartman kapılarını kırarak içeri sığınmış insanları gözaltına aldı. Yerde yatan insanları bile copladı, tekmeledi" denildi.

1 Mayıs'ta ortaya çıkan tablonun 4 Nisan tarihinde yürürlüğe giren “İç Güvenlik Yasası”nın somut uygulaması olduğu belirtilen açıklamada, gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi. Açıklamada, "Halkların Demokratik Kongresi olarak ilan ediyoruz ki bu akıl dışı, hukuk dışı yasaklamaya ve şiddet uygulamasına teslim olmayacağız. Şiddetin tüm sorumlularının hesap vermesi için sürecin takipçisi olacağız. Türkiye işçileri, emekçileri ve tüm halklarıyla birlikte, 1 Mayıs’ı ve tüm meydanları özgürleştireceğiz!" denildi.