HDK'nın Karadeniz turu iptal

HDK'nın Karadeniz turu iptal
HDK'nın Karadeniz turu iptal
HDK heyeti Samsun'da da saldırıya uğrayınca Karadeniz turu iptal oldu. BDP'li Önder, Sinop'un CHP'li belediye başkanını suçladı.

BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile bağımsız milletvekili Levent Tüzel’den oluşan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) heyetinin Karadeniz turunun üçüncü durağı olan Samsun’da da olaylar çıktı. Sinop’ta önceki gün öğlen 12.15’ten akşam 21.25’e kadar öğretmenevinde mahsur kalan heyet dün Samsun’da Omtel Otel’ine yerleşti. Sabah saatlerinde heyetin ziyaret etmeyi planladığı 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği’nin bulunduğu binanın önünde yaklaşık 1000 kişi toplandı. Slogan atan grup derneğin yanı sıra TKP, Halk Evleri ve Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin il teşkilatlarının da bulunduğu binaya girmek istedi Polis kalabalığa biber gazı sıktı. Göstericilerse taş atarak binanın camlarını kırdı. Binada bulunanlar çatıya çıkıp aşağıdakilere taş attı. Binaya girip TKP tabelasına bayrak asan kişileri polis dışarı çıkardı. Zaman ilerledikçe biriken insan sayısı arttı. Yaklaşık 2 bin kişi slogan atarken, bazı gruplar bir kez daha binaya girmek istedi, bazıları da binayı taşladı. Polis ekipleri bu gruplara biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale etti. Olayların çıktığı Gazi Caddesi araç trafiğine kapatılırken, birçok işyeri zarar gördü. Esnaf kepenklerini kapatıp bölgeden ayrıldı. Bölge sakinleri de biber gazı ve atılan taşlardan etkilendi. Polisin güvenlik önlemlerini arttırmasıyla birlikte, bina içerisine giren 20 kişi zırhlı araçlara bindirilerek bölgeden uzaklaştırıldı. Atılan taşlar nedeniyle 10 kişi ile 2 polis memuru yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Heyetin kaldığı otele girmek isteyen 30 kişilik grubu da polis dağıttı.

CHP ’li başkana suçlama Grubun dağıtılmasının ardından BDP milletvekillerinden Sırrı Süreyya Önder, “Barışı dillendirmeye gelmiştik. Ordu, Giresun ve Trabzon ziyaretlerimizi iptal ettik. Programımıza devam etmeyeceğiz ve Ankara ’ya döneceğiz” dedi.
Daha sonra CNNTürk’e konuşan BDP’li Önder, “ MHP örgütlü olarak yoktur. Ama CHP Sinop Belediye Başkanı bu meselenin vebalini omzunda taşıyan insanlardan birisidir” dedi. Önder şöyle konuştu: “Gördük ve fotoğrafladık. Yetkililerle paylaşacağız, suç duyurularında bulunacağız. Yerel arkadaşlarla ‘kimdir bunlar’ diye onları da tespit ettik. MHP başkanının itidal tavsiye eden açıklamaları var. Ama Sinop Belediye Başkanı bu meselenin vebalini omzunda taşıyan isimlerden birisidir. Tahrikkâr, gelenleri hedef gösterecek demeçleri var, çarşaf çarşaf.”


  http://www.radikal.com.tr/1122136112213638

  YORUMLAR
  (38 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  balık hafıza - himone

  bu ülke öyle bir ülke ki Chp Van'a miting için gider taşla sopalarla kovalanır, barış isteyen zevat o olayda ağzını açmaz hatta ne olmuş yani der. ama o olayın onda biri başına gelince bas bas bağırır, biz böyle mi yapıyoruz der durur. hakikaten hafızanız bu kadar kötü mü yoksa işinize mi gelmiyor? Pkk biziz diyorsunuz, daha 25 yaşındaki kaymakam adayını kaçıran bu terör örgütünün barış istediğini söylüyorsunuz, daha sonra yaptığı bu işleri barış diye anlatmaya gidiyorsunuz... Ziya Paşa'nın dediği gibi ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz...

  Baliklar misali - ahmed-mehmed

  Demek istenilen akvaryumda yasayalim baliklar misali,turdeslerimiz arasinda,baskalarinin ne dusundugunu duymayalim bile.Bizim dogrumuz sorgulanmasin.Elestirdigimiz kisilere donuselim aslinda.Ayna da olmasin habitatimizda;sonra aynada kendimize bakarken surekli yerdigimiz karakteri gorup sasirmayalim diye.Militarizme karsiyiz derken daglarda keles ile gezenleri ululayalim.Oldurdukleri insanlari zaiyat olarak gorup sorgulamayalim bile.Bizim gibi dusunmeyenleri hemen vazifeli ajan /provakator yapalim.Nasilsa biz aydinlanip nirvanaya ulasmisizya .Akvaryum disinda kalanlar barbar olsun Roma misali.Arenada ki vahsetimizi gormeyelim bile.Ofkemizi gormeden satir aralarindaki baskalarinin ofkelerinden dem vurup rahatlatalim kendimizi.Uzerine de bir sigara yakalim.Bombalamalardan suikastlardan korkarken kendi bombacilarimiza ,suikastcilerimize methiyeler duzelim.Zorlandigimiz yerde de cocuklar misali konuyu anlasak bile imla hatalarindan dem vurup ana fikre dokunmayalim.Kendi kendimize payeler verirken digerlerini lumpenlikle itham edelim.Her konuda da baglac olarak Ermeni soykirimini kullanalim ama katledilen dusmanlarimizi hatirlatmayalim.Dikkat edelim asil korktugumuz dogrularimizin yanlis cikmasi;nefret ettigimiz ile aramizdaki benzerlik olmasin.

  korkaklar - pembeumutlar

  korkuyorsunuz.. hepiniz korkuyorsunuz.. barıştan, adaletten, en başta insan olmaktan korkuyorsunuz. insan olma meziyetlerinizi çoktan yitirmişsiniz. satırlarınızda gezen ırkçılık, şiddeti meşru görme, ayrımcılık bundan kaynaklanıyor. korkuyorsunuz, insan olmaktan korkuyorsunuz. Gelecek, o gün çok yakın gelecek... Öcalan hepinize insan olmayı bir bir öğrenecek. sadece sabredin biraz. azcık daha dişinizi sıkın.

  kimin ayıbı - ahmetsomut

  BDP'nin barış (!) turuna Karadeniz'den başlaması %90 provakasyon, %10 akıl dışı bir karar olabilir. Karadenizli de bal gibi bu tuzağa gelmiş, istedikleri kozu vermiştir. Sahte barış güvercini BDP'yi de PKK'yi de bilimum şürekasını günahım kadar sevmem ama bunlara verilen cevap bu olmamalıydı. Çok çok kimse katılmazdı adamların toplantısına olur biterdi. Hadi katıldın, yuhala o zaman, tepkini insan gibi göster. PKK'lı vahşilere benzeyip ortalıkta terör estirmek nedir? Faşist faşiste benzer diyorum, Allah akıl fikir ve akılsız fikirsiz insanlara karşı da sabır versin diyorum..

  O yaklaşımın vurgulanmış olması çok önemli - enver altın

  Momentum'un Gulazer'e dönük yazdıklarını çok önemsiyorum. Faydalı hatırlatmalar bunlar. Çok da iyi ifade edilmiş. Sâkin olarak üzerinde düşünülerek okunursa yararlanılır. Burası bir platform gibi algılanmalı, birbirimizle iletişim ve etkileşim hâlinde olmalıyız. En azından bu niyette olanlarımız vardır. Değerli olan eleştirileri ve uyarıları farkedebilmemiz gerekir ki yararlanabilelim, kendimiz için dersler çıkarabilelim onlardan. Her eleştiriyi eleştiri diye öfkeyle karşılamamak gerekir elbette. Maksat, momentum'un da belirttiği gibi, farklı görüşlerde olanların arasında yorum yazmak. Anlamlı olan bu. Radikal internet ortamı onun için çekici geliyor bana.

  Hem Kışkırtın hemde.. - agnksm

  Şimdi utanmadan başkasını suçluyorsunuz.Dokunulmazlık zırhına bürünüp o lafları söylemek kolay.Bir de sade vatandaş olunca konuş bakalım.Hem ülkemi bölmeye çalışacaksın,hemde barıştan bahsedeceksiniz.Bu ne saygısızlık.

  çarşaf çarşaf - chuckytoy

  SSÖ çarşaf çarşaf açıklamalardan bahsediyor. Yalan söylüyor. Nerede bu açıklamalar? Elinde birşey olsa çıkar şu tarihte böyle bu tarihte açıklamaları vardı der. Erdemli ve ahlaklı insan davranışıdır bu. Ama böyle yapmıyor. Ne yapıyor peki? Yandaşdaları gibi karnından konuşuyor. Benliğinde ahlak kırıntısı olan birisi mayasının da zorlamasıyla bahsettiği çarşaf çarşaf açıklamaları kamuyla paylaşırdı. Oslo görüşmelerinde PKK ve AKP'nin birlikte psikolojik harb ve operasyonlar yapmak üzere anlaştığını öğrenmiştik. Bunun ilk adımını attılar. Bu operasyonların bir kuklası olarak SSÖ ise bunu kanıtladı. AKP ve BDP tiyatro hazırlamış bir haber çıkınca ise vazifeliler düğmelerine basılmış gibi zıplarlar ve başlarlar papağan şarkılarına, propagandalarına, yalanlarına... Olan biten budur.