HDK'nın Karadeniz turu iptal

HDK'nın Karadeniz turu iptal
HDK'nın Karadeniz turu iptal
HDK heyeti Samsun'da da saldırıya uğrayınca Karadeniz turu iptal oldu. BDP'li Önder, Sinop'un CHP'li belediye başkanını suçladı.

BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile bağımsız milletvekili Levent Tüzel’den oluşan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) heyetinin Karadeniz turunun üçüncü durağı olan Samsun’da da olaylar çıktı. Sinop’ta önceki gün öğlen 12.15’ten akşam 21.25’e kadar öğretmenevinde mahsur kalan heyet dün Samsun’da Omtel Otel’ine yerleşti. Sabah saatlerinde heyetin ziyaret etmeyi planladığı 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği’nin bulunduğu binanın önünde yaklaşık 1000 kişi toplandı. Slogan atan grup derneğin yanı sıra TKP, Halk Evleri ve Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin il teşkilatlarının da bulunduğu binaya girmek istedi Polis kalabalığa biber gazı sıktı. Göstericilerse taş atarak binanın camlarını kırdı. Binada bulunanlar çatıya çıkıp aşağıdakilere taş attı. Binaya girip TKP tabelasına bayrak asan kişileri polis dışarı çıkardı. Zaman ilerledikçe biriken insan sayısı arttı. Yaklaşık 2 bin kişi slogan atarken, bazı gruplar bir kez daha binaya girmek istedi, bazıları da binayı taşladı. Polis ekipleri bu gruplara biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale etti. Olayların çıktığı Gazi Caddesi araç trafiğine kapatılırken, birçok işyeri zarar gördü. Esnaf kepenklerini kapatıp bölgeden ayrıldı. Bölge sakinleri de biber gazı ve atılan taşlardan etkilendi. Polisin güvenlik önlemlerini arttırmasıyla birlikte, bina içerisine giren 20 kişi zırhlı araçlara bindirilerek bölgeden uzaklaştırıldı. Atılan taşlar nedeniyle 10 kişi ile 2 polis memuru yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Heyetin kaldığı otele girmek isteyen 30 kişilik grubu da polis dağıttı.

CHP ’li başkana suçlama Grubun dağıtılmasının ardından BDP milletvekillerinden Sırrı Süreyya Önder, “Barışı dillendirmeye gelmiştik. Ordu, Giresun ve Trabzon ziyaretlerimizi iptal ettik. Programımıza devam etmeyeceğiz ve Ankara ’ya döneceğiz” dedi.
Daha sonra CNNTürk’e konuşan BDP’li Önder, “ MHP örgütlü olarak yoktur. Ama CHP Sinop Belediye Başkanı bu meselenin vebalini omzunda taşıyan insanlardan birisidir” dedi. Önder şöyle konuştu: “Gördük ve fotoğrafladık. Yetkililerle paylaşacağız, suç duyurularında bulunacağız. Yerel arkadaşlarla ‘kimdir bunlar’ diye onları da tespit ettik. MHP başkanının itidal tavsiye eden açıklamaları var. Ama Sinop Belediye Başkanı bu meselenin vebalini omzunda taşıyan isimlerden birisidir. Tahrikkâr, gelenleri hedef gösterecek demeçleri var, çarşaf çarşaf.”