HDP: Bombacı miting günü neden teknik takipten çıkarıldı?

HDP: Bombacı miting günü neden teknik takipten çıkarıldı?
HDP: Bombacı miting günü neden teknik takipten çıkarıldı?
HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır'da düzenledikleri miting sırasında patlayan ve 4 kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin de yaralandığı olayla ilgili gözaltına alınan O.G.'nin, miting günü neden teknik takipten çıkarıldığının İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

RADİKAL - HDP'nin 5 Haziran'da Diyarbakır 'da düzenlediği miting sırasında 4'er dakika arayla patlayan 2 bombanın ardından 4 kişinin ölümü, 402 kişinin de yaralandığı olayla ilgili HDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından cevaplası istemiyle TBMM başkanlığına soru önergesi verdi. Aydoğan, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır'da düzenlenen partimizin seçim mitingine yüz binlerce sivil katılmıştır. 5 Haziran tarihinde gerçekleşen mitingimize yönelik 4'er dakika aralıklarla iki bombalı saldırı gerçekleştirilmiş ve bu saldırı ile 4 kişi yaşamını yitirirken 402 kişi de yaralanmıştır. Bu bombalı saldırılardan hemen sonra saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen O.G.'nin ailesi kamuoyuna açıklamalarda bulunmuş ve baba M.G. oğlunun 8 ay önce kaybolduğunu ve emniyet başta olmak üzere birçok kuruma başvurarak yardım talebinde bulunduklarını, O.G.'nin kaybolduktan 4-5 ay sonra telefonla iletişime geçip 'bana dua edin' dediği ancak bundan hemen sonra emniyetin kendilerini arayarak çocukları O.G.'nin IŞİD'e katıldığını söylediklerini belirtmiştir. Kamuoyuna yansıyan bilgilerde partimizin Diyarbakır'daki mitinginden birkaç gün önce Türkiye 'ye giriş yaparak Gaziantep'e gelen O.G. Burada emniyetin teknik takipte olduğu bir grupla görüşmeler gerçekleştirmiş, oradan da Diyarbakır'a gelerek bir otele yerleşmiştir. Ancak bu duruma rağmen emniyetin aylarca takipte olduğu O.G. bombalı saldırıyı gerçekleştireceği 5 Haziran günü teknik takipten çıkarılmıştır."

Önergesinin sonunda, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından cevaplandırılmasını istediği 3 soru soran Aydoğan, "5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır mitingimize yönelik iki bombalı saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen O.G.'nin saldırıdan 8 ay önce IŞİD'e katıldığı emniyet birimlerince bildirilmesine rağmen saldırının düzenlendiği gün O.G.'nin teknik takipten çıkarılmasının gerekçesi nedir? Diyarbakır saldırısını düzenlediği belirtilen O.G.'nin teknik takipten çıkarılması talimatını kim vermiştir? O.G.'nin teknik takipten çıkarılması emrini veren kişi ve kişilere ilişkin açılmış bir soruşturma var mıdır? Halen açılmış bir soruşturma yok ise gerekçesi nedir?" ifadelerini kullandı.
DHA-Mehmet TÜRK