HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında 'Kobani' soruşturması

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında 'Kobani' soruşturması
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında 'Kobani' soruşturması
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl 6-8 Ekim'de yaşanan olaylarla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma başlattı.

ANKARA Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl 6-8 Ekim'de yaşanan olaylarla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma başlattı.

Alınan bilgiye göre, Demirtaş hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "Kamu Barışına Karşı İşlenen Suçlar" bölümündeki 214/2. maddesinde "Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, tahrik etmek" suçundan soruşturma yürütülüyor.

Başsavcılık, soruşturmada Selahattin Demirtaş'ın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğuna karar verirse, Anayasanın 83. maddesine istinaden, "Dokunulmazlığının kaldırılması" talebinde bulunacak.

Hazırlanacak fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderilecek.

Demirtaş hakkında dava açılırsa, 24 yıla kadar hapsi istenecek. (AA)

 


  http://www.radikal.com.tr/140673014067303

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ahlaksiz yargi - user1089077

  yarginin bu kadar asagilanagilanacagini hakim ve savcilarin bu kadar seviyesiz hareket edecegini bin yil geçse dusunmek bile anlamsizdi......... duyduklarima inanmak istemedigim kesin¡¡ sadece merak ettigim bu duruma gelmek için insanoglunun insan olma vasiflarini kaybetmesi gerek............ selahattin demirtas bu suçlamari hakedecek ne yapti? baris baris diye bagirmaktan baska ayrica radikal gazetesine sitemim var¡ yazdigim yorumlari lutfen onaylayin ama çabuk olsunki zamana desifre olmasin

  sözde Selahattin başkana psikolojik baskı... - user1007842

  devlet çok iyi biliyor böyle bir durumda ülkenin nasıl karışacağını cesaret edemezler böyle bir şeye geçmişte örnekleri mevcut, bırakın tutuklamayı sayın hatip diclenin vekilliği verilmediği için ülke nasıl karıştı herkes gördü bu sefer çok daha ciddi olacağına şüphe yok..

  biz bu filmi daha öncede seyrettik... - user1119303

  yaa adamlar 80 milletvekili cikardilar... türkiye partisi olma yolunda hizla ilerliyorlardi ki... muktedirlerin yaptiklari su ayak oyunlarina bir bakin hele... ayip bee. ne cekti bu kürt halki sizden...