HDP Genel Merkezi'ne saldırı

HDP Genel Merkezi'ne saldırı
HDP Genel Merkezi'ne saldırı
Ankara'da toplanan yaklaşık 5 bin kişi terörü protesto etti. Türk bayrakları ile MHP ve ülkü ocakları bayrakları açan grup Kızılay Meydanı'nı trafiğe kapattı. Yolu uzun süre trafiğe kapatan grup ardından Yüksel Caddesi'ne yürüdü. Kızılay Meydanı'ndan ayrılan küçük bir grup ise Büklüm Sokak'taki HDP Genel Merkezi'ne geçerek bina önünde eylem yaptı. Gruptan bazıları genel merkeze saldırıda bulundu.

RADİKAL- Protestocu grup sol görüşlü grupların etkinlik düzenlediği Yüksel Caddesi’ne girmek isteyince barikat kuran polisle aralarında gerginlik çıktı. Sol görüşlü gruplara müdahale etmek isteyen protestocu gruba polis engel oldu. Israrla Yüksel’e girmek isteyen gruba polis biber gazı ile müdahalede bulundu.

KÜÇÜK ÇAPLI YANGIN ÇIKTI

Kızılay Meydanı’ndan ayrılan küçük bir grup ise Büklüm Sokak’taki HDP Genel Merkezi’ne geçerek bina önünde eylem yaptı. Gruptan bazıları genel merkeze saldırıda bulundu.

Alanya'da HDP ilçe binası ateşe verildi


Saldırı sonrasında HDP Genel Merkezi’nde küçük çaplı yangın çıktığı görüldü.

Çorum'da HDP İl binasına taşlı saldırı


Kırşehir'deki terör protestosunda 4 iş yeri yakıldı


SOKAĞA GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Polis müdahalesi sırasında grup kaçarak ara sokaklara dağıldı. Yangına müdahale için 4 itfaiye ekibi bölgeye geldi ve yangına müdahale etti. Polis bölgede geniş güvenlik önlemleri alırken sokağın giriş ve çıkışı trafiğe kapatıldı. Gazeteciler olmak üzere hiç kimse sokağa sokulmazken, içeride yaralı olup olmadığı bilgisi teyit edilmedi.

Amasya'da HDP il binasına saldırı


'MESAJI ALDIK VE HALA DA İZLİYORUZ'

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP Genel Merkezi'nin protestocular tarafından tahrip edilmesinden sonra binada incelemelerde bulundu. Bilgen, bir grup partiliyle Gaziosmanpaşa Büklüm Sokak'taki HDP Genel Merkezi'ne geldi.
İnceleme sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Bilgen, "Biz mesajı aldık ve hala da izliyoruz" dedi. Bilgen, demokratik protestolara gazla müdahale edenlerin, bu gruplara müdahale etmediğini söyledi.

Bir gazetecinin binanın içerisindeki son durumu sorması üzerine Bilgen, binanın içerisinin yakılıp yıkıldığı söyledi. Bilgen, burada gözaltı olup olmadığını gördükten sonra ona göre gereğini yapacaklarını belirtti.
Bilgen, olay sırasında binada HDP'lilerin bulunup bulunmadığı sorusuna, binada parti yöneticisi Ahmet Karataş ve iki danışmanın bulunduğu yanıtını vererek polisin olup biteni izlediğini öne sürdü.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada, Bilgen binada incelemelerde bulunduğu sırada çevik kuvvet tarafından araç ve yaya trafiğine kapatılan Büklüm Sokak ulaşıma açıldı.
Genel merkezin bulunduğu sokağın birleştiği Tahran Caddesi'ne gelen bir grup, sloganlar atarak tekbir getirdi. Bunun üzerine Büklüm Sokak'taki HDP'liler de slogan atmaya başladı. Çevik kuvvet polisi, araçlarıyla gelen grup ve HDP'liler arasında barikat kurdu. Bir süre karşılıklı slogan atılmasının ardından grup, polis tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.
HDP Genel Merkezi'ndeki yangınla ilgili gözaltına alınan kişinin emniyetteki sorgusunun devam ettiği öğrenildi.
Parti genel merkezinin bulunduğu Büklüm Sokak'a girmek isteyen bir minibüs içerisindeki iki kişi ile sonrasında Tahran Caddesi'ne girmek isteyen gruptan polise mukavemet eden bir kişi gözaltına alındı. Dün gece HDP'nin çok sayıda il ve ilçe örgütüne yönelik saldırılar yaşandı. (DHA-Fevzi Kızılkoyun-Selahattin Sönmez-AA)


Burdur'da HDP tabelası yakıldı
 

Burdur'da terör olaylarını protesto eden grup, indirdiği HDP il başkanlığı tabelasını yaktı. Akşam saatlerinde toplanan bir grup, Konak Mahallesi'ndeki HDP il başkanlığının bulunduğu binaya yürüdü. Binanın giriş kapısındaki camı kıran grup Türk Bayrağı astı. Daha sonra çatıya çıkarak tabelayı indirmek isteyen gruba polis izin vermedi. Israrla çatıya çıkmak isteyen grubu olay yerine gelen Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özuğur sakinleştirmeye çalıştı. Bu sırada binanın arka cephesinden çatıya tırmanan bir kişi HDP tabelasını kırarak yere attı ve yerine Türk Bayrağı astı.İstiklal Marşı okuyan grup daha sonra, çerçevesi saç üzeri naylon kaplı tabelayı Cumhuriyet Meydanı'na getirerek Atatürk Anıtı önünde yaktı. Grup tekrar İstiklal Marşı okuyup, sloganlar attıktan sonra dağıldı. (Mesut MADAN/BURDUR/DHA)


Adana'da HDP tabelası indirildi

Turgut Özal Bulvarı'ndaki terör protestosuna katılan 30 kişilik bir grup, gece saatlerinde Toros Mahallesi'deki HDP Çukurova İlçe Başkanlığı'na saldırdı. Parti flamalarını zarar veren ve tabelasını söken grup, pencereye Türk Bayrağı astı. Yanlarına aldıkları tabelayı ve parti flamasını Kenan Evren Bulvarı'nda yakan grup, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' diye slogan attı. Çevik Kuvvet ekiplerinin olay yerine gelmesi üzerine grup, direnmeden dağıldı. Olayın ardından polis, çevredeki güvenlik önlemlerini artırdı. (Gökhan KESKİNCİ/ ADANA/DHA)

Salihli'de HDP binası taşlandı
 

Manisa'nın Salihli İlçesi'nde de, Şehit Piyade Uzman Onbaşı Özgür Yatakdere'nin cenaze töreninin ardından teröre tepki yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşte bir araya gelen yüzlerce kişi, HDP ilçe binasını taşladı.

Hakkari'nin Dağlıca Bölgesi'nde şehit düşen Piyade Uzman Onbaşı Özgür Yatakdere'nin cenaze töreninin ardından teröre tepki yürüyüşü düzenlendi. Grup, Akgül İşhanı'nda bulunan HDP İlçe Teşkilatı'na taş atmaya başladı. Kalabalığın artması üzerine olay yerine çok sayıda polis sevk edildi. Tüm uyarılara rağmen dağılmayan gruba TOMA aracı ile müdahale edildi. Olayların devam etmesi üzerine MHP'li Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Emniyet Müdürü Mehmet Taşcı ve MHP'li yöneticiler, kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı.


Kalabalığa dağılmaları yönünde uyarılarda bulunan Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, "Ülkücü, yasalara, kanunlara uygun bir şekilde tepkisini verecek, Salihli Halkı da sizlere böyle güvenecek. Lütfen dağılın" dedi. Daha sonra öfkeli kalabalık PKK aleyhine slogan atarak Ülkü Ocakları İlçe Binası önünde toplandı. (Ekrem ÇAĞLAR/SALİHLİ/DHA)