HDP genel merkezini kurşunladı, ilk duruşmada tahliye edildi

HDP genel merkezini kurşunladı, ilk duruşmada tahliye edildi
HDP genel merkezini kurşunladı, ilk duruşmada tahliye edildi
Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) 8 Nisan 2015 tarihinde yapılan silahlı saldırıyla ilgili olarak görülen davada tutuklu sanık Kenan Berkay Şipal tahliye edildi.

RADİKAL - 18 Nisan 2015’de HDP’ye yönelik silahlı saldırıyla ilgili olarak açılan davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Kenan Berkay Şipal, tutuksuz sanık Burak Karslı ve taraf avukatları katıldı.

Mahkemede ifade veren tutuklu sanık Kenan Berkay Şipal, HDP’nin faaliyetlerini engellemeye yönelik amaç ve teşebbüsü olmadığını ileri sürdü. Kimseye zarar vermediğini belirten Şipal, kimseye zarar da vermek istemediğini ifade etti. Tutuksuz sanık Burak Karslı ise daha önce verdiği ifadesinin doğru olduğunu ve başka beyanda bulunmayacağını dile getirdi.
HDP avukatı Pınar Akdemir ise olay saati gözetildiğinde bir parti binasına saldırılmasının ciddi anlamda nefret suçuna yol açtığını kaydetti.

ADLİ KONTROL DE KALDIRILDI

Ara kararını açıklayan mahkeme tutuksuz sanık Burak Karslı hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, delillerin tamamının toplanmış olması ve tutuklamanın da tedbir niteliğinde olduğunu belirterek tutuklu sanık Kenan Berkay Şipal’ın tahliyesine karar verdi.

Ankara Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu, iki sanık hakkında, siyasi hakların kullanılmasını engellemeye teşebbüs ile halk arasında korku ve panik yaratmak amacı ile tehdit suçlarından iddianame hazırlamıştı.
(CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/138022613802262

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dag Basi - user395405

  Madem kanun yok nizam yok, neden biz bu hakimlerin maaslarini oduyoruz sozde adliye saraylari acik kaliyor. Kapatin hepsini bitsin, yada hali hazirda tiyatro olmusken hakimleri devlet tiyatro sanatsisi kadrosuna alalim...

  ayıp be - user439201

  eline silah almış bir yerlere sıkmış. İlla birinin zarar görmesi mi gerek ceza alması için. En azından yüklü bir miktar para cezası almalıydı ki bir daha yapmasın