@idrisemen

HDP heyeti Cizre'ye yürüyerek gidiyor

HDP heyeti Cizre'ye yürüyerek gidiyor
HDP heyeti Cizre'ye yürüyerek gidiyor

Polislerle görüşen HDP'li Osman Baydemir, 'Size yolu açmanız için 10 dakika süre veriyoruz. 10 dakika içinde yolu açmazsanız biz geçeceğiz' dedi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın da yer aldığı ve Diyarbakır'dan Cizre'ye gitmek için yola çıkan heyet Midyat-İdil yolunda durduruldu. Bunun üzerine, AB Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile çok sayıda milletvekilinin de yer aldığı heyet yürüyerek ilçeye gitmeye karar verdi. Ancak, yaklaşık 5 kilometrelik bir yürüyüşün ardından yeniden araçlara binen heyetin yolu Eyvantepe mevkiinde jandarma tarafından ikinci kez kesildi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Cizre'de yaşanan durumu yerinde görmek için ilçeye gitmeye çalışan HDP heyeti polis tarafından durduruldu. Eşbaşkan Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır'da yaptığı basın toplantısının ardından Cizre'ye gitmek için yola çıkan HDP heyeti sokağa çıkma yasağı sonrası çatışmalar sonucu 8 kişinin hayatını kaybettiği ilçeye gitmekte ısrar ediyor. 

Fotoğraflarla HDP'lilerin Cizre yürüyüşü
 

Midyat-İdil yolunu kapatan polis ekipleri içinde Selahattin Demirtaş'ın da bulunduğu HDP heyetinin Cizre'ye girişine izin verilmeyeceğini bildirdi. Bir TOMA, altı zırhlı araç ve çok sayıda asker ve polis tarafından Midyat-İdil arasında durdurulan HDP konvoyunun bekleyişi sürerken Şırnak Valisi ile görüşmeler yapıldı. Ancak sonuçta araçlarla geçişe izin verilmeyince yürüyerek yola devam etme kararı alındı. Bu yürüyüş de önce engellenmeye çalışıldı ve askerler heyetin önüne geçti. Ancak Demirtaş ve beraberindekiler araziden yürüyemeye devam etti. Askerler de bir yerden sonra takibi bıraktı. Demirtaş bu sırada, "Cizre halkını ölüme terk edemeyiz" dedi. Yaklaşık 5 km'lik yürüyüşten sonra heyet ve sivil yurttaşler çevreden gelen araçlara binerek Cizre'ye gitmek için tekrar yola çıktı. Ancak, heyetin yolu Eyvantepe mevkinde jandarma tarafından tekrar kesilince HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş konuyla ilgili açıklamada bulundu.

'GAZZE BENZERİ ABLUKAYI KALDIRACAĞIZ'

"Günlerce yürümek gerekirse bile Cizre'ye yüreyeceğiz. O Gazze'ye benzeyen ablukayı yıkacağız" diyen Demirtaş, açıklamasına şöyle devam etti: "Sivil bir itaatsizlik eylemi olarak asla hiçbir Şiddete başvurmayarak yürüyeceğiz. 1 Kasım da gelecek ve bir kez daha siz hükümetten düştüklerini göreceksiniz. Biz sonuna kadar iyi niyetli olarak Cizre'ye giriş için yola çıkıyoruz, burada kendi memleketimize girerken engelleniyoruz."

Midyat-Cizre karayolu 130 kilometre sürüyor. Yürüyüşçülerin sayısı 250-300'e yaklaşıyor. Yürüyüşçüler arasında AB Bakanı Ali Haydar Konca, Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Osman Baydemir, Altan Tan, Kadri Yıldırım, Garo Paylan, Erol Dora ile Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile eski milletvekili Hatip Dicle bulunuyor.

Heyet, engellemelere rağmen Cizre'ye yürüyüşünü devam ettirmeye çalışıyor.

Demirtaş: Saldırılar teröre tepki değil, iç savaş provası

Kılıçdaroğlu'ndan Demirtaş'a telefon!


HDP HEYETİ İDİL'E ULAŞTI

Cizre'ye gitmek için yola çıkan Selahattin Demirtaş ile HDPli vekiller üç kez polis ve asker engeline rağmen Cizre'ye 25 kilometre uzaklıktaki Şırnak'ın İdil ilçesine ulaştı. Havanın kararması nedeniyle HDPli vekiller bu akşam geceyi İdil de geçirdikten sonra yarın sabah erken saatlerde Cizre ye girmek için yola çıkacak.
İZİNSİZ GÖSTERİ YAPMAK İSTEYEN GRUBA MÜDAHALE

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre'nin farklı mahallelerinde bir araya gelen göstericiler, barikat kurarak yolları kapattı.

Cizre'deki sokağa çıkma yasağı Anayasa Mahkemesi'nde!


Olay yerine gelen güvenlik güçlerine taş, ses bombası ve havai fişekle saldıran gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Müdahale sonunda ara sokaklara kaçan göstericilerle güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. 

Cizre'de vurulan Cemile, evindeki dondurucuda saklandı