@idrisemen

HDP heyeti İdil-Cizre kırsalında polis tarafından durduruldu

HDP heyeti İdil-Cizre kırsalında polis tarafından durduruldu
HDP heyeti İdil-Cizre kırsalında polis tarafından durduruldu
Cizre'ye gitmek üzere dün Diyarbakır'dan yola çıkan HDP heyeti geceyi geçirdiği İdil'den Cizre'ye hareket etmek isterken yine polis engeline takıldı. Polis engelini aşamayan heyet İdil'e dönüp bir süre bekledikten sonra yola yine yürüyerek devam etme kararı aldı. Heyetin yürüyüşü kırsal arazide sürerken kısa süre önce yine durduruldu.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

ŞIRNAK – Cizre'ye gitmek için dün Diyarbakır'dan yola çıkan HDP heyeti geceyi geçirdiği İdil’den sabah erken saatlerde hareket etmek istedi. İdil çıkışında önü polis ve askerlerin oluşturduğu büyük bir barikatla kesilen heyet ilçeye geri dönmek zorunda kaldı. Bir süre İdil’de bekleyen heyet ardından Cizre’ye yürüyerek gitmek üzere yeniden yola çıktı.

Bugün itibariyle bir haftadır sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre’deki durumu yerinde görmek için dün Diyarbakır’dan yola çıkan, ancak Midyat’ta araçlarının önü polis tarafından kesilince yolun bir bölümünü yürüyen HDP heyeti dün akşam 20.00'da İdil'e varmıştı. AB Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile 30’a yakın milletvekili ve çok sayıda belediye başkanının bulunduğu heyet, geceyi İdil'de geçirdikten sonra bu sabah saat 10.00'da kitlesel bir şekilde Cizre'ye yürüme kararı aldı.Ancak gece boyu Cizre'den çatışma haberleri ve ölüm iddiaları gelince heyet saat 01.00 civarında bir durum değerlendirilmesi yaptı. Bu değerlendirme sonucunda hareket saati öne çekilerek 04.30'da Cizre'ye gidiş kararı alındı. Hazırlıklar yapıldıktan sonra heyet Cizre'ye doğru yola çıksa da polis ve jandarma İdil çıkışını kapatarak geçişlerine izin vermedi.

Bunun üzerine heyet alternatif yollardan Cizre'ye gitmeye çalıştı. Alternatif yolların da kapalı olması üzerine heyet durum değerlendirmesi yapmak üzere İdil şehir merkezine geri döndü. Burada yapılan değerlendirmenin ardından İdil merkezinden yeniden yürüyerek Cizre’ye gitme kararı alındı. Ancak şu an Demirtaş'ın da yer aldığı HDP'li milletvekilleri ve yöneticilerin oluşturduğu heyetin yürüyüşü kırsal arazide polis tarafından durduruldu.