HDP, Muş ve Bayburt'un milletvekili sayıları için YSK'ya başvurdu

HDP, Muş ve Bayburt'un milletvekili sayıları için YSK'ya başvurdu
HDP, Muş ve Bayburt'un milletvekili sayıları için YSK'ya başvurdu
HDP, Bayburt ve Muş illerinin milletvekili sayılarının yeniden belirlenmesi için YSK'ya başvurdu.

RADİKAL-Muş'un vekil sayısının düşürülmesine dayanak olan Bayburt'ta olağan dışı nüfus hareketliliği tespit eden HDP yönetimi, konuyu bir dosya ile Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bilgisine sundu. HDP, Bayburt ve Muş illerinin milletvekili sayılarının yeniden belirlenmesini talep etti.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yetkililerince YSK'ya sunulan dosyada, şu ifadelere yer verildi: “ Türkiye 'de işsizlik ve göç nedeniyle nüfusu azalmakta olan 18 ilimiz bulunuyor. Bunlardan biri de Bayburt. Bayburt ilinin nüfus bilgileri dikkate alındığında 2011 yılı hariç sürekli olarak bir azalma görülmektedir. Bayburt nüfusu 2011’de 76.724, 2012’de 75.797, 2013’te 75.620 iken 2014’te bir anda 80.607’ye çıkmıştır. Nüfus kayıtlarındaki bu dramatik artışa rağmen ildeki seçmen sayısının ise artmadığı aksine bir miktar düştüğü de istatistiklerde görülüyor.”

Bayburt'ta ne oldu: Nüfus arttı ama seçmen sayısı azaldı!

Sunulan dosyada, İçişleri Bakanlığı'ndan da Bayburt nüfusunun Nisan 2015 sonu itibari ile 75 bin civarında olduğu bilgisi teyit edilirken YSK tarafından belirlenen seçmen sayılarının da bu durumu doğruladığına işaret edilerek, şu bilgiler verildi: “ Ocak ayında nüfusun bir anda 5 binin üzerinde artması ve 3 ay içinde bu sayının tekrar normal seyrine dönmesi Bayburt ilinin milletvekilliği sayısı ile açıklanabilir.
İçişleri Bakanlığı'ndan TÜİK üzerinden YSK'ya bildirilen istatistiğe göre 80 bin 607 nüfuslu Bayburt'u 3 milletvekili için gerekli nüfusunun ardından 79 bin 890 artık nüfusu ortaya çıkan Muş izlemiş ve Bayburt lehine ortaya çıkan 717 fark ile Muş'un 4 olan milletvekili sayısı 3'e düşmüş, Bayburt'un vekil sayısı ise 2'ye çıkmıştır.”

CİHAN