HDP'den İçişleri Bakanı Altınok hakkında suç duyurusu

HDP'den İçişleri Bakanı Altınok hakkında suç duyurusu
HDP'den İçişleri Bakanı Altınok hakkında suç duyurusu
HDP, 8 Eylül gecesi parti genel merkezine yönelik saldırı ve kundaklamayla ilgili olarak yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

RADİKAL – HDP’den yapılan açıklamada, partinin ‘Hukuk Komisyonu’nun, 8 Eylül gecesi yaşanan olaylarla ilgili olarak yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. Soruşturma açılması istenen isimler arasında İçişleri Bakanı Selami Altınok, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Ankara İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, Çankaya Kaymakamı Aydın Ergün, Ankara Hassas Bölgeleri Koruma Şube Müdürü, HDP’yi korumakla görevli polis memurları ve saldırıyı düzenleyen şahıslar hakkında savcılığa suç duyurusu dilekçesi verildiği belirtildi.

Dilekçede söz konusu kişiler hakkında yasal soruşturma başlatılarak kamu davası açılması talep edildi.

HDP’nin başvurusunda İçişleri Bakanı ve diğer yetkililerin, “Kasten öldürmeye teşebbüs, yangın çıkarma, görevi kötüye kullanma, görevi ihmal, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik, tehdit, hakaret, mala zarar verme, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, nefret ve ayrımcılık, kişilerin huzur ve sükûnunu bozma, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, halk arasında korku ve panik yaratmak suretiyle tehdit, suç işlemeye tahrik” suçlarını işledikleri iddia ediliyor.