HDP'den LGBTİ açıklaması

HDP'den LGBTİ açıklaması
HDP'den LGBTİ açıklaması
HDP Merkez Yürütme Kurulu, LGBTİ bireylerin Türkiye'de uzun yıllardır baskı ve nefret suçlarıyla mücadele ettiğini ve LGBTİ'lere yönelik önyargıların, nefret ve şiddetin eşit ve özgür yaşam kültürüyle aşılabileceğini konu alan bir açıklama yayımladı.

RADİKAL - HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, kimsenin kimliğinden ve cinsel yöneliminden ötürü zulme maruz kalmadığı özgür bir toplum vurgusu yapıldı.

Açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu: "LGBTİ toplumu Türkiye 'de uzun yıllardır yok sayılmaya, görmezden gelinmeye, baskı altında yaşama mahkûm edilmeye, nefret cinayetlerine karşı direniyor. LGBTİ'ler kimlikleriyle özgür ve eşit insanlar olarak yaşamak için büyük bir mücadele ortaya koyuyor. Haziran ayının son haftasında her yıl düzenlenen Onur Haftası ve Onur Yürüyüşü'nde LGBTİ'lerin eşitlik, özgürlük, adalet ve barış talepleri her yıl daha güçlü biçimde dile getiriliyor.

Bu yıl da, 28 Haziran Pazar günü İstanbul 'da gerçekleşecek Onur Yürüyüşü'yle tamamlanacak olan 23. Onur Haftası LGBTİ'lerin eşitlik ve özgürlük arayışını güçlendirecektir. 7 Haziran seçimleriyle birlikte 'Büyük İnsanlık' değerleri etrafında yükselen 'Yeni Yaşam' mücadelesi, aynı zamanda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli insan hakları ihlallerinin, ayrımcılık ve baskının son bulmasını sağlayacak adımların atılmasını da hedefliyor. Yeni dönemde sokakta ve parlamentoda, LGBTİ'leri ve haklarını da tanıyan sivil , demokratik, eşitlikçi yeni bir anayasanın yapılması, siyasal ve toplumsal yaşamda homofobik, transfobik yaklaşımların, nefret söyleminin ortadan kaldırılması ve LGBTİ'lerin insan hak ve özgürlüklerine ilişkin temel taleplerinin yaşama geçmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kimsenin kimliğinden ve cinsel yöneliminden ötürü zulme maruz kalmadığı, herkesin yasalar önünde eşit olduğu ve sosyal haklarına erişebildiği özgür bir toplumu kurabilmek için mücadelenin önemine inanıyoruz. Önyargıları, nefreti ve şiddeti ancak barış içinde bir arada, eşit ve özgür yaşam kültürüyle aşabiliriz" ifadeleri kullanıldı.
DHA