HDP'li Bilgen için dokunulmazlık fezlekesi

HDP'li Bilgen için dokunulmazlık fezlekesi
HDP'li Bilgen için dokunulmazlık fezlekesi
HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında Twitter paylaşımları nedeniyle Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle fezleke hazırlandı.

RADİKAL - HDP Şanlıurfa milletvekili İbrahim Ayhan, 22 Eylül'de Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nde düzenlenen operasyonda öldürülen PKK'lı ve Kobani'de öldürülen YPG'liler için sosyal medya hesabından yaptığı, 'Dersim'in asi komutanı Baran Dersim ve Kobani direnişinin özgürlük savaşçısı Aziz Güler, anınız önünde saygıyla eğiliyoruz' paylaşımıyla "terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle hakkında dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlandı.

22 Eylül'de Tunceli Ovacık'ta düzenlenen operasyonda PKK'nın yöneticilerinden 'Baran Dersim' kod adlı İsmail Aydemir öldürüldü. Aynı günlerde Suriye'nin Kobani kentinde YPG saflarında yer alan Aziz Güler de IŞİD militanları ile çıkan çatışmada yaşamını yitirdi.

1 Kasım seçiminde HDP'nin Şanlıurfa Milletvekili olan İbrahim Ayhan, ölen iki kişinin fotoğrafını twitter adresinden, 'Dersim'in asi komutanı Baran Dersim ve Kobani direnişinin özgürlük savaşçısı Aziz Güler, anınız önünde saygıyla eğiliyoruz' cümlesiyle paylaştı. Bu paylaşımın ardından Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'li Ayhan hakkında, terör örgütü propagandası suçundan soruşturma açtı. Yapılan inceleme sonunda savcılık, İbrahim Ayhan hakkında hazırladığı fezlekeyi dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.
DHA-Ali LEYLAK