HDP'li Pervin Buldan da Davutoğlu ve Akdoğan'ı Ağrı'ya davet etti

HDP'li Pervin Buldan da Davutoğlu ve Akdoğan'ı Ağrı'ya davet etti
HDP'li Pervin Buldan da Davutoğlu ve Akdoğan'ı Ağrı'ya davet etti
'İmralı Heyeti' ile birlikte incelemelerde bulunmak üzere Ağrı'da bulunan HDP Iğdır milletvekili Pervin Buldan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ı da 'olayları yerinde incelemek' üzere Ağrı'ya davet etti.

AĞRI – HDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Ağrı'nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarı Tütek Köyündeki 'asker- PKK ' çatışmasının aydınlanması için, 'izleme kurulu' olmadığı için İmralı Heyeti'nin Ağrı'ya geldiğini söyledi. Olaylarla ilgili olarak bir rapor hazırlayacaklarını ve ilgili makamlara verirken kamuoyu ile de paylaşacaklarını belirten Pervin Buldan, "Sadece bizim buraya gelmemiz yeterli değil. Devlet ve hükümet yetkililerini Sayın Başbakanı ve süreçten sorumlu Sayın Yalçın Akdoğan'ı da buraya davet ediyoruz" dedi.

Yukarı Tütek köyünde hayatını kaybeden DBP Diyadin eski ilçe başkanı Cezmi Budak'ın taziyesine katılmak, yaşanan olayları yerinde incelemek ve milletvekili adaylarını tanıtmak için Ağrı’da bulunan milletvekilleri Pervin Buldan, Hatip Dicle, Leyla Zana ve Halil Aksoy, DBP'li Belediye Başkanı Sırrı Sakık ile İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık, Dörtyol’da yaklaşık 500 kişiyle bir araya geldi.

Ağrı havalimanından yaklaşık 200 araç konvoyu ile kente giren heyette bulunan Ağrı HDP Milletvekili adayı Leyla Zana, toplanan kalabalığa Kürtçe bir konuşma yaptı. Daha sonra söz alan Iğdır milletvekili Pervin Buldan, Yukarı Tütek'te meydana gelen olayları incelemek için, ‘İmralı Heyeti’ olarak geldiklerine dikkati çekerek, bulgularını hazırlayacakları bir rapor aracılığıyla kamuoyu ve devlet yetkilileriyle de paylaşacaklarını bildirdi.

Buldan şunları söyledi:

“Buraya Sayın Öcalan'ı temsilen görüşmelere katılan Leyla Zana, Hatip Dicle, Ceylan Bağrıyanık ile birlikte acınızı paylaşmaya, aynı zamanda görgü tanıklarını da dinlemeye geldik. Ağrı'da iki gün önce iki insanın kanı aktı. Biz, Sayın Öcalan barış ve müzakere süreci başlatırken hiç kimsenin kanının akmaması için bundan sonra insanlarımızın yaşamlarını yitirmemeleri için bundan sonra annelerimiz ağlamaması için bu süreci başlattığını ifade etmişti. Yaşanan bu süreçte karşılıklı çatışmasızlık ilan edildi. Ama ne yazık ki iki gün önce burada bu süreci bozmak isteyenler, provoke etmek isteyenler, süreci sekteye uğratmak isteyenler ortaya çıktılar. Bir provokasyon geliştirdiler ve iki insanımızın canını aldılar. Bunu kabul etmediğimizi ve şiddetle kınadığımızı, bunun tüm açıklığıyla ortaya çıkmasını bir kez daha açıklıyor ve çağrımızı tüm devlet yetkililerine ve hükümet yetkililerine bir kez daha ilan ediyoruz. Başından beri bir izleme kuruluna ne kadar ihtiyaç olduğunu hep ifade etmiştik. Bugün izleme kurulu kurulmuş olsaydı, bu mekanizma devrede olmuş olsaydı yaşanan tüm olaylar tüm açıklığı ile ortaya çıkacaktı. İzleme kurulu olmadığı için bugün buraya biz geldik. Bizim gelmemiz yeterli değildir. Devlet yetkililerini, hükümet yetkililerini Sayın Başbakanı ve süreçten sorumlu Sayın Yalçın Akdoğan'ı da buraya davet ediyoruz. Bu olayları açığa çıkarmaya davet ediyoruz. Tüm sorumluların en iyi şekilde cezalandırılması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz. Yaşanan bu provokasyonlar karşısında halkımızın sağduyulu, soğukkanlı olmaya, halkımızı provokasyonlar karşısında el ele yürek yüreğe vermeye birlikte olmaya davet ediyoruz."

(Asef ULAŞ/ DHA)

 

Sırrı Süreyya Önder, Davutoğlu ve Akdoğan'ı Ağrı'ya davet etti

Yalçın Akdoğan: HDP'nin makyajı çok çabuk döküldü

Devlet Bahçeli'den 'Ağrı' açıklaması

Genelkurmay'dan askerleri taşıyan halka teşekkür