'HDP'liler indirilmeli' diyen profesör savcılıkta kendini savundu

'HDP'liler indirilmeli' diyen profesör savcılıkta kendini savundu
'HDP'liler indirilmeli' diyen profesör savcılıkta kendini savundu
Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk'ün sosyal medya üzerinden yaptığı, "Bu iş böyle olmaz. Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli" şeklindeki paylaşımında geçen "İndirilmeli" ifadesinin "öldürmek" anlamı taşımadığını, "mevkiinden düşürmek" anlamına geldiğini öne sürdü.

İSTANBUL Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk'ün 10 Ağustos'ta sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı, "Bu böyle olmaz. Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli" paylaşımı hakkında HDP'li milletvekillerinin yaptığı şikayet üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında ifade verdi.

SAVCIYA İFADE VERDİ

Hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasıyla soruşturma başlatılan Şentürk'ün, savcılığa verdiği ifade  "İndirilmeli" ifadesinin öldürmek anlamı taşımadığı, "mevkiinden düşürmek" anlamına geldiğini söylediği öğrenildi.

‘İNDİRİLMELİ’NİN ANLAMI...

Halen İstanbul Arel Üniversitesi'nde görev yaptığını ve üniversite tarafından hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını belirten Şentürk'ün ifadesinde, "Son zamanlarda artan terör olayları halkımız gibi beni de derinden etkiledi. Bu konuda öğretim üyesi olarak duyarsız kalmam mümkün değildi. İfadelerim bazı kişiler tarafından art niyetli yorumlanıp farklı yerlere çekildi. 'Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli' cümlesindeki 'indirilmeli' kelimesinin anlamı menfi (öldürmek) bir anlam taşımamaktadır. Mevcut Türkçe sözlükteki anlamı, faaliyetinden men etmek, görevden almak, mevkiinden düşürmektir" şeklinde konuştu.

Profesörden tüyler ürperten öneri: Her şehide karşılık bir HDP'li vekil indirilsin

HDP MİLLETVEKİLLERİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Profesör Ahmet Atilla Şentürk hakkında, HDP Milletvekilleri Garo Paylan, Filiz Kerestecioğlu, HDP Grubu ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği, 12 Ağustos'ta savcılığa giderek, Şentürk'ün Facebook'taki kişisel hesabında yaptığı, "Bu iş böyle olmaz. Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli" paylaşımı ile "Suç işlemeye tahrik", " Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik", "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarını işlediğini öne sürülerek, Şentürk hakkında, soruşturma başlatılıp dava açılmasını talep etmişlerdi.

(Ümit TÜRK / DHA)

HDP'den Profesör Şentürk hakkında suç duyurusu