Hedef 10 bin yeni sınıf

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'Eğitime Yüzde Yüz Destek' kampanyasının başladığı 11 Eylül 2003'ten bu yana 7 bin 27 derslik düzeyine ulaşıldığını, hedefin yıl sonunda 10 bin olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'Eğitime Yüzde Yüz Destek' kampanyasının başladığı 11 Eylül 2003'ten bu yana 7 bin 27 derslik düzeyine ulaşıldığını, hedefin yıl sonunda 10 bin olduğunu söyledi.
Atatürk Kültür Merkezi'nde dün Eğitime Yüzde Yüz Destek kampanyasının değerlendirme toplantısı yapıldı. Bakan Çelik, kampanyaya destek veren sanatçı, sporcu, bürokrat, işadamı ve hayırseverlerle bir araya geldi. Toplantıda eğitimin sorunlarını anlatan Çelik, bir öğrenciye harcanan paranın ABD'de 6 bin, AB'de 4 bin, dünya ortalamasının 1240 dolar olduğunu, Türkiye'de ise bu rakamın 350 dolar civarında kaldığını söyledi.
60 trilyon liralık kaynak
İstanbul Valisi Muammer Güler de kampanyanın çok büyük bir ivme kazandığını söyledi. Kampanyayla birlikte İstanbul'da 66 okul için protokol yapıldığını, bu okullarda toplam 900 dersliğin yer alacağını anlatan Güler, protokollerle eğitime 60 trilyon liralık bir kaynak sağlandığını ifade etti.
İstanbul'un 10 ilçesinde 260 okulun depreme karşı dayanıklılığının gözden geçirildiğini de belirten Güler, "54 okulun sıkıntılı olduğuna karar verildi. Bu okullar yıkılarak arsa durumuna göre dört, beş misli okullar yapacağız. Biz bu uygulamayı hayırseverlere güvenerek yaptık" dedi.
Aydın Doğan'a berat
Eğitime katkılarından dolayı hayırseverlere teşekkür eden Milli Eğitim Bakanı Çelik birer de berat verdi. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'a verilen beratı ise Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Canan Fetvacı aldı.