Hedef asker-bilim adamı

Öğrenci subaylara seslenen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, ast-üst ilişkisini kastederek dikey hiyerarşinin yenilikçi fikirlere engel olmasına izin verilmemesini istedi.

İSTANBUL - Öğrenci subaylara seslenen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, ast-üst ilişkisini kastederek dikey hiyerarşinin yenilikçi fikirlere engel olmasına izin verilmemesini istedi.
Harp Akademileri'nin yeni eğitim-öğretim yılının açılış törenine katılan Özkök şöyle konuştu: "Subaylarımız, karışık problemleri standart çözümlere bağlamaktan kaçınan, özgün düşünebilen, standart dışı hareket edebilen ve problemlere çok yönlü yaklaşabilen bir yapıda yetiştirilmelidir. Yaşadığımız değişimle birlikte gelişmiş ülkelerde, asker-devlet adamı, asker-bilim adamı ve asker-diplomat profilleri öne çıkmaktadır. Bu hususlar, personelimize kazandırılması gereken entelektüel bir fikri temelle yakından ilgilidir.
'İşbirliği geliştirilmeli'
Harp Akademileri, genç subayların yeteneklerinin sınırlarının zorlandığı bir yer olmalıdır. Öğrenci-subaylara, akademik çalışmalar yaptırılmalıdır. Bu çalışmalarında yenilikçi çalışma ve araştırmaların fikirlerin ve düşüncelerin sıralı komuta kademelerine aktarılmasında klasik hiyerarşik yapının engel oluşturmasına müsaade edilmemeli. Dikey hiyerarşinin sınırlayıcı etkileri azaltılmalı, yatay koordinasyonun gerektirdiği işbirliği geliştirilmelidir. Her türlü düşünce, önyargıdan uzak olarak dillendirilmelidir."