Hedef Başbakan'ı Köşk'e çıkarmamak

Hedef Başbakan'ı Köşk'e çıkarmamak
Hedef Başbakan'ı Köşk'e çıkarmamak
Gezi Parkı eylemi ile başlayan ve tüm illere yayılan eylemler günlük yaşamı, sosyal hayatı derinden etkiledi. Şimdi bu eylemlerin siyasal sonuçlar doğurup doğurmayacağına kafa yoruluyor. Peki AK Parti, bütün bu gelişmeleri nasıl okuyor? İktidar cephesi, bir konuda mutabık. Bütün bu olup bitenlerin hedefinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğuna inanılıyor. Onlara göre durum şöyle ...
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı eylemi ile başlayan ve tüm illere yayılan eylemler günlük yaşamı, sosyal hayatı derinden etkiledi. Şimdi bu eylemlerin siyasal sonuçlar doğurup doğurmayacağına kafa yoruluyor. Peki AK Parti, bütün bu gelişmeleri nasıl okuyor? İktidar cephesi, bir konuda mutabık.

Bütün bu olup bitenlerin hedefinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğuna inanılıyor. Onlara göre durum şöyle: Arka planda bu işleri planlayan bir “irade” var. “Masum çevre eylemi” olarak başlayan gösteriler küresel bir senaryoya dönüştürülmek isteniyor. İşte bu “irade”nin amacı, Türkiye’yi “kaosa” sürükleyerek iktidarı “yönetemez” duruma getirmek. O yüzden gerginlik seçimlere kadar sürecek. Farklı konularda benzer eylemler sahneye konulacak. AK Parti, ilk olarak İstanbul Belediye seçimlerinde yenilgiye uğratılmak isteniyor. Çünkü “İstanbul’u kaybeden, Türkiye’yi kaybeder.” Demokrasi tarihimizde Cumhurbaşkanlığı seçimleri hep sancılı olmuştur. Bu seçim sürecinin de sakin geçmesi beklenemez. Büyük hedef Başbakan Erdoğan’ı bırakın başkanlığı, cumhurbaşkanı adayı dahi olamayacak hale getirmek. Hatta, oluşacak yeni siyasal tablo ile yeni cumhurbaşkanı’nı eskiden olduğu gibi TBMM’ye seçtirmek. Bu “irade” sonuca gitmek için elini AK Parti’nin “içi”ne de atacak. Özellikle Gül-Erdoğan ilişkileri, 3 dönem gereği siyasete veda edecek isimler, seçimler öncesi adaylık beklentisi olacaklar üzerine odaklanacaklar.

AK Parti, bundan sonra birçok şeyin eskisi gibi olmayacağının farkında. Kendi içinde özeleştirisini de yapıyor. Bunun yanı sıra siyasi hasar tespit raporu üzerine çalışıyor. Toplumda yükselen bu dalgayı anlamaya, hatta 90 kuşağının analizi üzerine yoğunlaşıyor. Gezi Parkı ile başlayan eylemlerin Cumhuriyet mitinglerine benzemediği, farklı bir kitlenin itirazı ile karşı karşıya olunduğu da kabul ediliyor. Partinin önemli bir ismi, yaşananlar için “Post 27 Mayıs” benzetmesi yaptı. Otoriterlik, yaşam tarzına baskı suçlamaları ile ortalığa yayılan ‘yalan haberler ’in Menderes’in son dönemiyle benzeştiğini söyledi. Ana aktör olarak CHP ’yi gören aynı AK Partiliye göre, “Eylemlerin arkasında ‘milli irade’ olduğu söylenemez. Pop, trendy bir eylemle karşı karşıyayız. 27 Mayıs’tan farkı askere çağrı yapılmaması.” 

Alkol vetosu gelir mi? 

Siyasi kutuplaşmalar geçmişte AK Parti’ye yaramıştı. Bu kez şartların farklı olduğu, kutuplaşmanın topluma da partiye de faydası olmayacağı görüşünde olanlar çoğunlukta. Siyasal iklimin yumuşaması, gerginliğin giderilmesi gerektiğine olan inanç yüksek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün çıkışları, Başbakan’a vekâlet eden Bülent Arınç’ın ortalığı yatıştırma misyonu olumlu görülüyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan sokaktakileri eve çekebilecek iki hamleden söz edenler var: Köşk’ün alkol düzenlemesini kısmi vetosu ve Başbakan Erdoğan’ın Afrika dönüşü taze bir başlangıç için yeniden balkon konuşması yapması. AK Parti örgütlerine gelince… Seçmen tabanına göre daha motive oldukları ortada. Her şeye karşın içinde başka “iş” olduğuna olan inanç Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın ağzından çıkan “Başbakan Erdoğan’ı yedirtmeyiz” sözü etrafında kenetlenmiş onları. AK Parti teşkilat ve gençlik kolları karşı eylem için hazır kıta denebilir. Başbakan Erdoğan’ın Afrika seyahati dönüşü büyük bir gövde gösterisine sahne olabilir.


  http://www.radikal.com.tr/113628611362869

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ahmet Dündar - ahmetdundar52

  Akp seçmeninden bazı kimseler bu düşünceye ve olan biteni kendince izaha çalışabiilr. bu saygı duuylacak bir görüşte olabiilr. Ancak AKP ve iktidarın idareci kesiim olan biteni doğru okumalı,bir takım paranoyaların,komplo teorilerinin esiri olmamalıdır. Taksim kaynaklı olaylar,herhangi bir siyasi hareket değil.bu iktidarın icraatlerinden memnun omıyan,benimde dahil olduğum Bşbak.'nın ötekileştireci,dayatmacı,baskıcı,söylem ve uslubuna olan itirazların bir bileşkesidir.Akl-ı selimle incelenerek,huzurun birklikte yaşamanın çarelerini hepbirlikte bulmalıyız. Sn. Cumhurbaşk.'nı konuşmalarında doğru tespitlerle endişesi olanların yüreğine su serptiği kanaatindeyim.

  ak gençlik - m_turkmen

  ak gençlik meydanlara çıksın görelim. AKP cok dikkatlı davranmalı,bu işin sonu sokak çatışmalarına dönebilir.Polis-jandarma destekli AKgençlik 1 tek protestocuya dokunsun,AKPnin basına bu ülke yıkılır.

  Yanlış tespit... - citizen

  Hedef Tayyip beye konuşmasını öğretmek, diklenmemesini öğretmek, inadına at sürmemesini öğretmek, kimsenin yaşam şekline müdahale etmemesini öğretmek, bu ülkenin onun babadan kalma çiftliği olmadığını hatırlatmak v.s. İktidardan düşürmek ise sandık zamanı. Ki ona da az kaldı. Orada gördüğünüz bir pankartla değil toplumun yarısından yükselen sese kulak verir, söylenenleri anlayabilirseniz ne demek istendiğini de belki anlayabilirsiniz.

  yusuf yusuf ... - lostmountain

  Taksim Gezi Parkı?nda göz diktiğiniz o birkaç ağaç, sizin piyasacı beyin kıvrımlarınızdaki karşılığıyla ?sadece birkaç odun? değilmiş demek ki? Fakir fukaranın, garip gurebanın ?ücrete tabi olmadan? gölgesinde nefesleneceği o üç karış yeşilliğin, insanların nasıl yaşayacağıyla ilgili karar sahibi olma ısrarlarının simgesi olabileceğini nerden bilecektiniz?.1400 yıllık bir geleneğin ideolojik zırhını da kuşanıp, tevekkül ve biat dışında her türlü ?vatandaşlık hakkı?nı çok gördüğünüz ?kullarınızı? yönetmenin yerçekimsizliğiyle, ne güzel uçuyordunuz öyle? Bir de TOMA?larınız vardı nasılsa, ne güçlüydüler; çeşit çeşit gazlarınız, hiç tükenmezdi nasılsa ...düğme arayıp durun bakalım, nerde nasıl ?.İtiraz eden bir avuç kendini bilmez, dinini, ahlakını, ?ecdadını? tanımaz ?kafası kıyak?, sabah namazını kılıp şafak vakti huruç eyleyen müfrezelerinizin üç atımlık zehirli fişeğiyle evlerine kaçacaktı nasılsa?olmadı, hayat sizi yanılttı.'yavuz yavuz' atan kalpleriniz yusuf yusuf atıyor şimdi değil mi ?.

  nedir o özeleştiri - jooma

  sorun o özeleştiride neler olduğu. kimse koyun değil. ve dayatmacı zihniyetten artık vazgeçmeleri gerekiyor. bu ülkede beraber yaşıyacaksan çoğunluğunda, azınlığında sesi dinlenmeli yoksa biz azınlıklar da mı afrika seyehatine çıksak acaba

  Özür yok - sessizogretmn

  Arkadaşlar başbakanımız yapısı gereği özür dilemez ayak işlerini yaptırdığı yardımcıları özür dilediya :) Kendisi demoktat diktatör bir yapıya sahip !

  ZAMAN NEYİ GÖSTERECEK - pispor

  Ancak başbakan çok inatçı biri. geçmişte Cem Uzanla girdiği inatlaşmanın sonucu ortada bu günde öyle ben RTE nin pes edeceğini zannetmem İdealist biridir o ben onu futbol sahasından ve sivil hayatından tanırım o cumhurbaşkanlığı peşinde değil o idealizmi için her şeyden zamanı gelince vaz geçecek bir insandır.beğen beğenme o güçlü bir lider