Hedef daha fazla 'park'

Çocuklara okul sonrası saatlerde bilgisayar, internet, İngilizce, sanat, spor ve okul destek amaçlı öğrenim programları sunan 'eğitim parkları'nın sayısı altıya yükseldi.

ANKARA - Çocuklara okul sonrası saatlerde bilgisayar, internet, İngilizce, sanat, spor ve okul destek amaçlı öğrenim programları sunan 'eğitim parkları'nın sayısı altıya yükseldi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın (TEGV) açtığı parklarda şimdilik 60 bin çocuğa eğitim veriliyor. Hedef, yüz binlere ulaşmak.
Gönüllülerin ilgisi
TEGV'nin 10'ar bin çocuğa hizmet veren İstanbul'da iki, Van'da, Eskişehir'de ve Antalya'da birer olmak üzere toplam altı eğitim parkı bulunuyor. Parkların altıncısı Ankara Etimesgut'ta açıldı ve 'Semahat-Nusret Arsel Etimesgut Eğitim Parkı' adı verildi. TEGV Başkanı İbrahim Betil, parkın açılışında çalışmalarla ilgili bilgi verir-
ken, "Parklardaki çalışmaların önemli bölümü, kendini eğitime adamış insanlarımız tarafından gönüllü olarak yapılıyor. Ankara'daki park için daha şimdiden çocuklara destek olmak için haftada belli birkaç saatini ayırmayı taahhüt eden 60 kişi var" dedi.
Açılmadan talep geldi
Son açılan parkın kuruluşunu bağışlarıyla destekleyen Semahat Arsel de parkın inşaatı için 1 milyon 100 bin dolar harcadıklarını söyledi. Arsel parktaki eğitimin devamlılığını sağlanabilmesi amacıyla da 2 trilyon 300 milyar liralık fon oluşturduklarını ifade etti.
Henüz parkın açılışını yapmadan bir ay önce bin 700 çocuğun parktan yararlanmak
için kendilerine başvurduğunu kaydeden Semahat Arsel, "Bu rakam ülkede eğitime ne kadar ihtiyaç olduğunun en açık kanıtıdır"
diye konuştu. 'Semahat-Nusret Arsel Etimesgut Eğitim Parkı'nın açılışına Başbakan Yardımcısı ve ANAP Genel
Başkanı Mesut Yılmaz, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Bayındırlık Bakanı Koray Aydın, Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan ve Devlet Bakanı Hasan Gemici katıldı. 10 bin öğrenciye hizmet verecek park-ta iki basketbol, bir futbol sahası, bir çocuk parkı ile bahçe satrancı bulunuyor.