'Hedefim gemilerdi'

İddiaya göre Kaideci
İsrail'in Türkiye'ye turist taşıyan gemi ve otobüslerini bombalamaya hazırlanırken yakalanan Suriye uyruklu Luia Sakka tutuklanarak cezaevine konuldu. Kaide'nin Türkiye sorumlusu olduğu öne sürülen ve İstanbul'daki kanlı saldırıları planladığı dile getirilen Sakka'nın ameliyatla yüzünü değiştirdiği de belirtildi.
Pencereden itiraflar
İstanbul'a gitmek üzereyken Diyarbakır'da Ekrem Özel sahte kimliğiyle yakalanan Sakka, nezarethane penceresinden, "Bir ton bomba hazırlamıştım. İsrail gemilerini ve otobüslerini vuracaktım. Türkler zarar görmeyecekti" dedi. Sakka, Kaideci olduğunu kabul etmedi.

İSTANBUL/ANKARA - İsrail'in Türkiye'ye turist taşıyan gemilerini bombalamaya hazırlanırken yakalanan Suriye uyruklu Luia Sakka, tutuklandı. El Kaide'nin Türkiye sorumlusu olduğu ileri sürülen Sakka'nın, İstanbul'da 63 kişinin öldüğü bombalı saldırıların da planlayıcısı olduğu ve daha sonra estetik ameliyatla yüzünü değiştirerek Antalya'ya yerleştiği belirtildi.
Diyarbakır Havalimanı'nda Ekrem Özel sahte kimliğiyle yakalanan Luia Sakka, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgusunun ardından dün adliyeye sevk edildi. Adliye nezarethanesinin penceresine çıkarak gazetecilere seslenen Sakka, pişman olmadığını söyledi. Sakka, Alanya'ya gelen İsrail gemilerine eylem yapacağını belirterek, "Bir ton bomba hazırlamıştım. İsrail gemilerini vuracaktım" dedi. Sık sık tekbir getiren Sakka, polislerce camdan uzaklaştırıldı. Bunun üzerine bağırmaya başlayan Sakka, Felluce'de Amerikan askerlerini öldürdüğünü iddia etti. Sakka, Adli Tabipliğe götürülürken de saldırıyı geçen cuma yapmayı planladığını belirterek "Türkler zarar görmeyecekti. Sadece İsrailliler ölecekti" dedi.
Açık denizde saldırı
Savcılıkta susma hakkını kullanan Sakka, tutuklanması istemiyle Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıktı. Sakka, 500-600 kilogramlık bombayla eylem hazırlığında olduğunu kabul etti. Alanya'ya gelen İsrail gemilerine açık denizde saldırı yapmayı planladığını söyleyen Sakka, bunun için sürat motoru aldığını anlattı. Sakka, "Amacım Türklere zarar vermek değil. İsteseydim Alanya'da İsrailli turistlerin olduğu otobüsleri vururdum. Hedefim açık denizdeki İsrail gemileriydi" dedi.
Sakka, Kaide'yle bağlantısını İstanbul'daki 15-20 Kasım 2003 saldırılarını planlayıp bombaları temin ettiği iddialarını ise reddetti. Sakka, Bağdat'taki Amerikan kışlasına giden 25 milyon doları aldıklarını, 500 bin dolarını İsraillilere karşı eylem için kullandığını, kalanını 'Iraklı mücahitlere' bıraktığını söyledi. Tek başına hareket ettiğini iddia eden Sakka, tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi.
Motora 70 bin avro
Sakka'nın İsrail gemilerine saldırı düzenlerken kullanmak için satın aldığı 'Tufan' adlı sürat motoru Antalya'da bulundu. Motorun bulunduğu marina, örgütün patlama yaşanan hücre evine 500 metre uzaklıkta. Tufan için, Antalya Serbest Bölgesi'ndeki bir firmaya 70 bin avro ödendiği belirlendi.
Olayla ilgili Antalya'da gözaltına alınan ikinci Suriyeli 21 yaşındaki Hamed Obysi ise önceki gün İstanbul'da, nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı.
Alınan bilgiye göre, Sakka ile Obysi'nin yakalanma hikâyesi şöyle gelişti: Antalya Konyaaltı semtinde Ortadoğulu turistlerin kiraladığı bir evde, 4 Ağustos gecesi 02.30'da yangın çıktı. Yangın söndürülürken, evden yoğun kimyasal madde kokusu duyuldu. Olay yerine çağrılan bomba uzmanları, evde yaklaşık 2.5 kilo A-4 ve C-4 plastik patlayıcılar ve iki sahte pasaport buldu. Sahte pasaportları Sakka ve Obysi'nin kullandığı, ayrıca ikilinin bu ev dışında yine Antalya'da bir ev satın aldıkları tespit edildi.
Polise rüşvet teklifi
Obysi, 6 Ağustos'ta, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçmek isterken yakalandı. Obysi'nin, kendisini yakalayan polise 500 YTL rüşvet teklif ettiği öğrenildi. Luia Sakka ise 7 Ağustos'ta Ekrem Özel sahte kimliğiyle İstanbul'a gitmek isterken Diyarbakır Havaalanı'nda yakalandı.


    http://www.radikal.com.tr/7544767544760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.