Hedefleri turizm ve enerji

Ankara'daki bombalı saldırı sonrasında İstanbul ve Adana'da yakalanan canlı bombalarla ilgili soruşturma sürüyor.

İSTANBUL/ADANA - Ankara'daki bombalı saldırı sonrasında İstanbul ve Adana'da yakalanan canlı bombalarla ilgili soruşturma sürüyor.
Ümraniye'de gözaltına alınan ve ismi açıklanmayan şüphelinin yaklaşık dört ay önce İstanbul'a geldiği, burada kısa süreli işlerde çalıştığı öğrenildi. Uzun süredir Murat Karayılan'a bağlı 'özel kuvvetlerle' birlikte hareket ettiği iddia edilen şüpheli kırsaldan getirilecek bombayı bekliyordu. Terörle Mücadele Şubesi'nde ifadesi alınan şüphelenin turistik mekânlarda eylem yapacağını itiraf ettiği belirtildi. PKK'ya ait çok sayıda şifreli örgütsel dokümanla birlikte ele geçirildiği iddia edilen şüphelinin, Pişmanlık Yasası'ndan yaralanmak istediği öğrenildi.
Zanlı için ek süre alındı
Çantasında 11.3 kilogram A-4 plastik patlayıcı, 12 elektrikli fünye, iki el bombası ve düzeneği çalıştırmak için gerekli malzemelerle önceki gün Adana'da yakalanan canlı bomba Ebru Kara için Cumhuriyet Savcılığı'ndan bir gün ek süre alındı. Canlı bombaya malzemeleri teslim ettiği iddia edilen Adem Barık da Şanlıurfa'da yakalanarak Adana'ya getirildi. Polisin verdiği bilgiye göre adının Ebru Kara olduğunu söyleyen canlı bombanın Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına ya da Botaş'a dönük eylemde bulunacağı ihtimali ağırlık kazandı. (Radikal, dha)