Helenistik gecekondu

Helenistik gecekondu
Helenistik gecekondu

Kadifekale deki kurtarma kazısında 16 bin kişilik dev tiyatronun gecekonduların altında kalan sahnesi ve tribünleri ortaya çıkarılmaya çalışılacak.

Kadifekale'de yıkılan gecekondunun bir duvarının 'tarihi eser' olduğu ortaya çıktı. 2300 yıllık tiyatronun duvarı, 'farkında olmadan' korunmuş.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İzmir Kadifekale’de ortaya çıkan antik Roma tiyatrosu için yıkımlar başladı. Kamulaştırılan evler yıkıldıkça antik tiyatronun parçaları da görünmeye başladı. 16 bin kişilik, 2300 yıllık antik tiyatronun bir bölümünün gecekondu olarak yapılan evin bir duvarı olarak kullanıldığı anlaşıldı. Sarı renge boyanan tarihi duvarın bu yöntemle ‘farkında olmadan’ korunduğu ortaya çıktı.

Koparan götürdü... İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi yapıyı ortaya çıkarmak için 8 milyon liralık kamulaştırma yaptı. 12 bin 972 metrekarelik alan için çıkarılan kamulaştırma kararı çerçevesinde şu ana kadar 12 bina yıkıldı. 9 Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Akın Ersoy, antik tiyatronun tarihinin M.Ö. 3.ve 1. yüzyıllar arasındaki Helenistik döneme kadar uzandığını söyledi. M.S. 1. yüzyılda tiyatro onarım geçirdi. Osmanlı döneminde tiyatronun taşları sökülerek büyük yapıların inşasında kullanıldı. 19’uncu yüzyılda İzmir Limanı’nın inşasında da tiyatronun taşları kullanıldı. Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı, aynı zamanda antik Roma tiyatrosunın kazı başkanı olarak da görev yapacak olan Ersoy’un verdiği bilgiye göre halen gecekonduların altında kalan alan önce kurtarma amaçlı olarak kazılarak altında ne olduğuna bakılacak, ardından bölge ziyarete açılacak.


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Roma

  ,

  eylül

  ,

  Büyükşehir

  ,

  BİNA