Helikopter kale duvarına çarpar gibi çarpmış

Helikopter kale duvarına çarpar gibi çarpmış
Helikopter kale duvarına çarpar gibi çarpmış

Uzmanlar, enkazın geniş bir alana yayılmış olmasını, ?Helikopter Keş Dağı?na bir kale duvarına çarpar gibi çarpmış, Dağ sur gibi önüne çıkmış? diye yorumladı. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

KAHRAMANMARAŞ - BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopter, 25 Mart günü Kahramanmaraş’ın Döngel Köyü yakınlarında düştü. Anadolu Ajansı dün kaza yerini havadan görüntüledi. Helikopterin parçalarının geniş bir alana yayılmış olması, uzmanlar tarafından “Helikopter, Keş Dağı’na adeta bir kale duvarına çarpar gibi çarpmış. Dağ bir sur gibi helikopterin karşısına çıkmış” diye yorumlandı.

‘Bir saat içinde ölmüşler’

Ön otopsi raporlarına göre, Yazıcıoğlu, üç partili ve helikopter pilotu Mustafa Kaya İstektepe ‘aldıkları darbelerin etkisiyle’, kazadan sonra en fazla bir saat içinde hayatını yitirdi. 
Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’nde yapılan ön otopsi sonuçlarını açıkladı:
“Kazada hayatını kaybedenlerin tamamında ölüme yol açacak ciddi travmatik yaralanmaları söz konusu. Bu nedenle ölümlerin tamamının kazayı takip eden kısa bir süre içerisinde meydana geldiği, bu sürenin yarım saat ile bir saati geçmeyecek bir zaman diliminde olduğu düşünce ve kanaatine varıldığı bilirkişi tarafından ifade edilmiştir.” Başsavcı Büyüktümtürk, kazanın oluş şekline ilişkin araştırma ve incelemenin de Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü belirtti. 

Yazıcıoğlu dergâha

Kazada ölen BBP’li Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı Murat Çektinkaya dün Sivas’ta, pilot Mustafa Kaya İstektepe ise İstanbul’da toprağa verilirken, Muhsin Yazıcıoğlu bugün uğurlanacak. Yazıcıoğlu, törenle Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsü bahçesindeki Mehmet Akif Ersoy Evi ile Tacettin Dergâhı arsasında defnedilecek. Bakanlar Kurulu Yazıcıoğlu’nun dergâha defni için izni onayladı. (Radikal)