Helikopterde bir ihtimal daha...

Ulaştırma Bakanı, 'Yazıcıoğlu'nun öldüğü helikopterde ELT anteni kırılmış. Ama cihaz sağlam. Yedek anteni de yanında' dedi. Yedek anteni takmaksa 1 saniyelik bir işti

ANKARA/KAHRAMANMARAŞ - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki beş kişinin öldüğü helikopter kazasının suikast olabileceği iddialarını değerlendiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ‘pilotun ve havanın kazadaki rolüne’ dikkat çekti. Ancak kesin sonuç için ne zaman  çıkacağı henüz bilinmeyen nihai raporun beklenmesini istedi. 

Hava uçuşa uygun değildi

Ulaştırma Bakanlığı’nın kazayla ilgili ön raporu önceki gün açıklandı.  Ön rapora göre kaza sırasında hava çok bulutlu ve görüş mesafesi 2 kilometrenin altındaydı. Hava koşulları ‘görerek uçuşa’ uygun değildi.
Ses kayıtlarına göre pilot sadece Kahramanmaraş meydanına ilişkin bilgileri alıp yola çıktı,  uçuş rotasına ait ayrıntılı meteoroloji raporlarını almadı. Helikopterin yakıtı yeterliydi. Araç rotası üzerinde bir yamaca çarparak düştü. Enkaz incelemesinde ELT’nin (Acil Yer Bulma Vericisi/Emergency Locator Transmitter) yerinde olduğu, ama anteninin kırık olduğu tespit edildi. ELT’nin ‘niye sinyal göndermediği’ testlerden sonra açıklanacak.
Bakan Yıldırım ise dün katıldığı bir toplantıda gazetecilerin kazayla ilgili sorularını şöyle yanıtladı: 

‘Acaba bu kazada ‘tek kusurlu’ pilot mu?’

Böyle bir şey söylemem söz konusu değil. Araştırmalar sürüyor. Nihai kaza raporunu bekleyin.
‘Hava koşulları uygun değilse neden uçuş izni verildi?’
Helikopter pilotu ‘görerek şartlarda’ uçuş talebinde bulunmuş ve kaptan uçuş planını buna göre hazırlayıp vermiş. Görerek şartlarda uçmak, tamamen kaptanın sorumluluğundadır. Herhangi bir kimse ‘görerek şartlarda’ uçacağı zaman, hazırlıklarını yaptıktan sonra onu kimse uçuştan alıkoymaz. 

Kırılıyorsa ne işe yarar?

Helikopterin ELT’si (Acil Yer Bulma Vericisi) kırıkmış. Anten kolay kırılıyorsa, bunun işlevselliği nedir?
ELT anteninin kaza öncesinde değil çarpma sırasında kırıldığı tespit edildi.  Teknik detayları bilemem. Neden kırıldığı, neden kırılmadığı, neden çalışmadığı, bunların hepsi ortaya çıkacaktır. Şu var; ELT cihazı yerinde sağlam bulundu, yedek anteni de yanında montajlı şekilde. Bunlar helikopterin içinde ama anten helikopterin yüzeyinde.
(Düşen helikopterdeki ELT’nin durumuyla ilgili testler devam ediyor. Ama Radikal’in ulaştığı kaynaklar, ELT eğer sadece anteni kırık olduğu için çalışmadıysa, yedek anteni takmanın ‘1 saniyelik bir iş’ olduğunu söyledi. İki-beş kiloluk bir alet olan ELT’lerin uyduya yolladığı sinyal sayesinde yer tespiti çabuk ve kesin olarak yapılıyor. Kazazede ELT’yi alıp yürümeye başlarsa da uydudan takip edilebiliyor.) 

BBP yabancılara ‘sarıldı’

Olayda suikast izi arayan BBP’nin davet ettiği Alman iki kaza kırım uzmanı enkaza gitti. Alman uzmanlar, dün savcı Uğur Koç, BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet  Şanverdi, sigorta şirketinden iki kişi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı üç uzmanla birlikte dün enkaz bölgesine hareket etti.
Şanverdi enkaza üç yabancı ekibin daha geleceğini söyledi. 

Üç parti birden bastırıyor

Kazayla ilgili TBMM araştırması açılmasına ilişkin önergelerse bugün TBMM’de ele alınacak. AKP, MHP ve CHP’nin konuya ilişkin araştırma önergeleri, TBMM Genel Kurulu’nda yarın birleştirilerek, görüşülecek. Grupların konu üzerinde görüş birliği nedeniyle önergelerin kabul edilerek, Araştırma Komisyonu kurulması bekleniyor. (Radikal)