Helikopterde sinyal cihazı muamması

ANKARA - Arama çalışmalarını yerinde yürüten İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın “Helikopterin sinyal veren bir cihazı olmalı, ama sinyal alamıyoruz” sözleri gözleri Bell firmasının ürettiği 206 L-4 tipi helikoptere çevirdi. Helikopteri BBP’ye kiralayan Esas Holding’den yapılan açıklamada uçakta Acil Yer Bulma Vericisi (Emergency Locator Transmitter-ELT) sistemi bulunduğunu, ancak cihazın çok şiddetli çarpmalarda devreye girdiği belirtildi.
Kaza yeri konusundaki çalışmalar, sadece helikopterdeki üç cep telefonundan yapıldı. Önceki gece 02.00’de telefonlardan gelen sinyaller de kesildi.
Bell’in internet sitesinde, TC-HEK kuyruk tescilli 206 L-4 tipi helikopterin havada 2 saat 45 dakika süreyle kalabildiği ve iki pilot ila beş yolcu taşıyabildiği yazılıyor. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, düşen helikoptere uçuşa elverişli olduğuna ilişkin belge 16 Haziran 2008’de verildi ve belge 16 Haziran 2009’a kadar geçerli.

‘Cihaz şiddetli çarpmada çalışır’
Esas Holding İcra Kurulu Üyesi Çağatay Özdoğru ise helikopterin düştüğü yeri tespit eden cihaz bulunmadığı yönündeki haberleri yalanladı: “Helikopterde ELT var. Olmaması mümkün değil. Neden? Çünkü bütün Esas Holding’in üst yönetimi bu helikopterle uçuyor. Ve olmak zorunda. Yalnız bu cihaz çok şiddetli çarpmalarda devreye girer. Dolayısıyla, tahminimiz çok şiddetli bir çarpma olmadı, o yüzden de alet devreye girmedi. Bir düşme var ama bir çakılma olmadı diye düşünüyorum.”
Sivil Havacılık?Genel Müdürlüğü de helikopterde ELT cihazı bulunduğunu doğruladı.

Şirketin pilotu: Sinyal cihazı yok
Esas  Holding’in şirketlerinden Medair şirketinin kaptan pilotlarından Ali İbanoğlu ise helikopterin yerinin tespiti için ne kendilerinde ne de helikopterde sinyal gönderen bir cihaz bulunmadığını söyledi.  

ELT nedir?
ELT olarak adlandırılan sistem çarpma, çok sert iniş gibi durumlarda devreye giriyor ve uyduya sinyal yollamaya başlıyor. Bu sistem sadece hava araçlarında değil, denizcilik alanında da kullanılıyor. Sinyalin alınmasından sonra belirlenen koordinatlara arama-kurtarma ekipleri gönderiliyor. Yeni sistem ELT cihazları çok kuvvetli ve dijital sinyal yolluyor. Bu da enkazın yere daha çabuk ve kesin belirlenmesini sağlıyor, ardından arama başlatılıyor. (Radikal)