Helikopterdeki sinyal veren araç işe yaramadı

Helikopterdeki sinyal veren araç işe yaramadı
Helikopterdeki sinyal veren araç işe yaramadı
BBP lideri Yazıcıoğlu'nun taşıyan helikopterde sinyal veren aracın çalışmaması için helikopterin ait olduğu şirketten açıklama: Şiddetli çarpışma olmamış


KAHRANMARAŞ/KOCAELİ - İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da bulunduğu helikopterin düşmesinden 16 saat sonra  yaptığı açıklamada  "Helikopterin sinyal veren bir cihazı olmalı, ama sinyal alamıyoruz" dedi. Helikopterin ait olduğu şirket yetkilisi de "Cihaz şiddetli bir çarpışma olursa devreye giriyor, o yüzden büyük bir çarpışma yaşandığını düşünmüyoruz" diye konuştu.

Bakan Atalay, arama çalışmalarının sürdüğü Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, düştüğü tahmin edilen helikopter ile son irtibatın, helikopterdeki gazetecinin telefonu ile olduğunu söyledi. İlk bilgiye ulaşıldığında ilgili birimlerin derhal harekete geçtiğini bildiren Bakan Atalay, şöyle konuştu: "İlk bilginin ulaşmasından sonra bütün birimlerimiz önce nerede olabilir diye çevre köyleri, köylüleri uyararak bilgi almaya çalıştı. Aynı zamanda telefon konuşmasından yer tesbiti yapılmaya çalışıldı. Baz istasyonları, koordinatlar üzerinde çalışıldı. Daha sonra helikopter sinyal veriyor mu diye Ulaştırma Bakanlığı çalıştı. İlgili kurumlarımız seferber oldu."
Helikopterin sinyal vermediğini kaydeden Atalay, "Helikopterde sinyal veren bir cihaz olması gerekiyor ama sinyal vermiyor. Helikopterin teknik imkanlarıyla herhangi bir bilgi alınamıyor" dedi. Bölgede sis ve kar yağışı olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Atalay şöyle devam etti: "Taranması gereken bölge 20-30 kilometre. Biz de biraz ilerlemeye çalıştık. Kar yağışı ve sis artıyor. Ama bu şartlarda bütün birimlerimiz seferber oldu. Ankara’dan mümkün olduğu kadar imkanları sevk etmeye çalıştık. Vali, bölge komutanımız, Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil büyük üzüntü içinde. Biliyorsunuz Muhsin Bey ile akrabalık bağı var. Kendisi ilk andan itibaren burada. Bütün çalışmaları değerlendirip izleme imkanı buldu. Helikopterler bölgeye getirildi. Önce gündüz uçabilen sonra gece aydınlatması olan helikopterler. Ama belli bir süre sonra yağış ve sis çalışmalarını engelledi. Saat 23.00’e kadar insan ısısını alabilen CASA tipi uçaklar dün de çalıştı, şimdi havada."
Askeri birliklerin, özellikle jandarma alay komutanlığı mensuplarının, korucuların, çevre illerdeki sivil savunma personelinin, emniyetin özel harekat birimlerinin sayıları her an artarak çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Atalay, "Yine bu sabah erken saat 4 gibi Genelkurmay 2. Başkanıyla görüştüm, takviye istendi" dedi.

 

 

ŞİDDETLİ ÇARPIŞMA OLMAMIŞ

 

 

Medair’in bağlı olduğu Esas Holding, Atatürk Havalimanı’nda BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde
bulunduğu helikopterin düşmesine ilişkin bir kriz masası oluşturdu. Kriz masasının başkanı olan Esas Holding İcra Kurulu Üyesi Çağatay Özdoğru, helikopterde, helikopterin düştüğü yeri tespit eden cihaz bulunmadığı yönündeki haberlerin yanlış olduğunu bildirdi.
Özdoğru, helikopterde, elektronik cihaz bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Electronic Location Transmitter (ELT). Bu cihaz var. Olmaması diye bir şey mümkün değil. Neden? Çünkü bütün Esas Holding’in üst yönetimi bu helikopterle uçuyor. Ve olmak zorunda. Yalnız bu cihaz çok şiddetli çarpmalarda devreye girer. Dolayısıyla, tahminimiz çok şiddetli bir çarpma olmadı, o yüzden de alet devreye girmedi. Otomobildeki hava yastığı gibi yani. Bir düşme var... Zaten gazeteci arkadaş da yaşıyordu. Dün 16.00-16.30 sularında bir tek ayağında kırık vardı. Helikopterde parçalanma vesaire olduğunu zannetmiyoruz, bir düşüş oldu, ama bir çakılma olmadı diye düşünüyorum."
Çağatay Özdoğru, "Başbakanlık kriz masası olsun, Büyük Birlik Partisi olsun, 112 olsun, onlarla devamlı irtibat halindeyiz. Haber bekliyoruz. Elimizden fazla bir şey gelmiyor açıkçası" diye konuştu


ŞİRKETİN PİLOTU KAFA KARIŞTIRDI


Esas Hava Taşımacılık Turizm ve Ticaret AŞ’ye ait Medair şirketinin kaptan pilotlarından Ali İbanoğlu, helikopterin tam olarak nerede düştüğünü bilmediklerini, yerinin tespiti için ise ne kendilerinde ne de helikopterde sinyal gönderen bir cihaz bulunmadığını söyledi. Şirketin bir başka yetkilisi ise helikopterin bulunabilmesi için ellerinde imkan olmadığını, bu nedenle herhangi bir çalışma yapamadıklarını dile getirdi.  Yetkili, helikopterin düştüğü haberini televizyonlardan öğrendiklerini, bunun ardından cep telefonuyla kaptan pilot Kaya İstektepe’ye ulaşmaya çalıştıklarını, ancak başarılı olamadıklarını kaydetti.(aa)


HELİKOPTERİN YERİ NEDEN TAM BULUNAMIYOR?


* Helikoptere bir ay önce yeni nesil ELT olarak adlandırılan Acil Yer Bulma Vericisi (Emergency Locator Transmitter) sistemi takılmıştı. 406 MHz’den yayın yapan yeni ELT, dijital sinyal ile birlikte düşen helikopterin çağrı işaret bilgisini de uyduya yolluyor.
* Sistem helikopterlerde iki türlü çalışıyor. Ya pilot düşüşten sonra ELT’yi açık duruma getiriyor. Ya da çarpmanın şiddeti ile ELT otomatik olarak devreye giriyor. Ancak otomobillerdeki hava yastığı sisteminin her kazada açılmaması gibi sistem, çarpma veya çok sert iniş gibi durumlarda limitleri geçince sinyal yollamaya başlıyor.
* Helikopter alçaktan ve çok yavaş uçtuğu için pilot gidemeyeceğini anlayınca araziye yumuşak iniş yapmış, ELT sistemi devreye girmemiş olabilir.
* Helikopter dikine iniş-kalkış yapabilmesi ve boyut olarak uçaklara göre daha küçük olduğundan, arazide ve karlık alanda herhangi bir çarpma, sürekle izinin görülmemesini havadan yapılan aramalarda tespiti güçleştirebilir. (dha)