Helikopterin enkazına nihayet ulaşılabildi

Helikopterin enkazına nihayet ulaşılabildi
Helikopterin enkazına nihayet ulaşılabildi
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, helikopterin enkazının bulunduğunu açıkladı. Düşen helikopterin enkazında BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu dahil bütün kazazedelerin cesedi bulundu


Ahmet KAYA- Oktay ENSARİ- Bünyamin YIL- M.Nuri ŞİRİN- Demet ÖZTÜRK-Mehmet BULUT- Lütfi YIKAN- Ahmet ÖZMEN/ GÖKSUNBÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu çarşamba günü Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit İlçesi’nden Yozgat’ın Yerköy İlçesi’ne götürürken düşen helikopterin enkazı, aradan 47 saat geçtikten sonra köylüler tarafından bulundu. Helikopterdeki 6 kişiden kurtulan olmadı.
Göksun- Kahramanmaraş yolu üzerindeki Şahinkayası Beldesi yakınlarındaki Keş Dağı’nda bulunan enkazda, helikopterde yaşamını yitiren 6 kişinin donduğu, üzerlerinde iki parmak kalınlığında buz oluştuğu görüldü. Enkazı, dün akşam Döngel Köyü camisinden anons yapıp, gönüllü olarak dağa çıkarak bulan 17 kişilik köylü ve korucu grubu da donma tehlikesi geçirdi.
Helikopterin bulunduğu noktanın cep telefonu sinyalleri ile kooordinat olarak belirlenememiş olmasına, baz istasyonlarının dağlık bölgedeki ‘yansıma yanıltması’nın yol açmış olabileceği belirtildi.
Enkazın, arama bölgelerine 30 kilometre kadar uzakta bulunması ile birlikte, bölgede arama yapan binlerce görevli ve helikopterler, bu kez en yakın yerleşim birimine yaya 4-5 saat uzaklıkta olan dağlık bölgedeki enkazı ve cesetleri taşımak üzere yönlendirildi. Helikopter kurbanlarının bulunduğu mevkinin adının ‘Kanlıçukur’ olması da dikkat çekti.


ZAMANA KARŞI YARIŞ

Çarşamba günü Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit İlçesi’nden Yozgat'ın Yerköy İlçesi'ne gitmek üzere saat 14.42’de havalanan ancak Göksun İlçesi'nin dağlık kesiminde düşen helikopterden Muhsin Yazıcıoğlu ile yanındaki 3 partili bir gazeteci ve pilota ulaşmak için arama- kurtarma ekipleri zamana karşı yarış başlattı. Helikopterdekilerin sağ kurtulmuş olabileceğine ilişkin zaman zaman yeşeren umutlarla sürdürülen arama ile ilgili ilk somut sonuç, bugün saat 15.00’de alındı.
Göksun’daki kriz merkezinde bulunan İçişleri Bakanı’na aktarılan bilgiyi Bakan Beşir Atalay heyecanla açıkladı ve “Enkaza ulaşıldı” dedi. Ardından da enkazla ilgili ilk bilgiler, enkaz ve cesetlerin yanında bulunan Dongöl köylülerinin cep telefonları ile görüşülerek alındı.


MEVKİ: KANLIÇUKUR

Göksun- Kahramanmaraş karayolunun doğusundaki Şahinkayası Beldesi yakınlarında Döngel, Sisne, Ahmetçetik, Kızılöz köylerinin çevrelediği Kanlıçukur mevkiinde 2 bin 500 rakımlı Keş Dağı’na düşen enkazı köylüler buldu.
Gönüllü olarak arama çalışması yapan 17 köylü ve korucunun enkazı bulmasının ardından alınan ilk bilgilerde 3 ceset bulunduğunun söylenmesi, Yazıcıoğlu ve helikopterdeki 2 kişinin hala yaşadığı umudu doğmasına neden oldu. Ancak kar kalınlığı 2 metre olan enkaz bölgesindeki köylüler, yarım saat içinde diğer cesetleri de buldu.
Umutla gelecek haberler beklenirken, enkazı bulunan korucu Abidin Karataş ile diğer köylülerin televizyonlarda yapılan telefon bağlantılarında, 3 cesedin helikopterde diğer cesetleri de dışarıda gördüklerini söylemesiyle umutlar tamamen söndü.


KARATAŞ TEKRAR TEKRAR BAĞLANDI

Helikopter enkazını ilk gören 17 kişilik gruptan korucu Abidin Karataş, 2 metre karla kaplı alana düşen helikopterin parçalanarak 50- 60 metre çapında alana dağıldığını söyledi. Helikopterde önce 3, sonra 5 cesedin bulunduğunu söyleyen Abidin Karataş, olay yerinde gördüğü manzarayı şöyle anlattı:
“Parçalanan helikopterde 5 ceset gördük. Donmuş haldeler. Muhsin Yazıcıoğlu’nu göremedik. Aramalarda kimsenin aklına gelmeyen bir yer burası. Açık bir alan. Burada hiç arama yapılmadı. İki metre kar var. Sadece bizim izlerimiz var, bizden önce kimse gelmemiş. Enkazın bulunduğu yer Göksun’a çok uzak. Burası Keş Dağı’nda Kanlıçukur denen yerin arkasında, Kurudere diyorlar. Bildiğimiz bir yer değil.”

Abidin Karataş ve diğer köylüler bir sonra da Muhsin Yazıcıoğlu'nun cansız bedenini de bulduklarını söyledi. Korucu Karataş, yanındaki köylülerle birlikte zor durumda olduklarını, sis nedeniyle 200 metre önlerini göremediklerini, ısınmak için ateş yaktıklarını söylerken, “Bizi kurtarın” dedi.


MUHTAR CAMİDEN ARAMA ANONSU YAPTIRDI

Döngel Köyü’nden muhtar Yılmaz Tilki’nin amcasının oğlu Abdullah Tilki, enkazı bulan 17 kişilik grubun nasıl yola çıktığının öyküsünü DHA muhabirine şöyle anlattı:
“Dün akşam muhtarımız camiden anons yaptırıp, başkanımızı aramak için gönüllü olanların sabah 06.00'da toplanmasını istedi. Fazla bir erzak almadılar. Birkaç korucu, öbür köylerden birkaç kişi ile toplanıp 17 kişi olmuşlar. Bazen konuştuk, sonra bulduklarını söylediler. Hava kararacağı için dönüyorlarmış, o zaman bulmuşlar.”
Döngel Köyü’nden gönüllü olarak dağa çıkanların Köy muhtarı Yılmaz Tilki ile Osman Bolat, Zekeriye Koca, Abidin Karataş, Alaattin Akpınar, Cumali Gök, Oruç Gök, Remzi Gök, Osman Yılmaz, Necati Gök, Cihangir Karataş, Çevrepınar Köyü’nden Hidayet Demir ve yol üstündeki köylerden isimleri belirlenemeyen 5 kişi olduğu kaydedildi.


EKİPLER ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR

Bu bölgenin de arama yapılması planlanan noktalar arasında olduğu, ancak hava koşulları nedeniyle yeterli arama yapılamadığı belirtildi. Bölgeye sevk edilen çok sayıda arama kurtarma ekibi çalışmaya başladı. Ambulansların da gönderildiği bölgeye gelen BBP’liler de yollarda önlem alan jandarma tarafından geri çevrildi. Partililer ile jandarma arasında zaman zaman gergin anlar da yaşanırken bazı partililer de bölgeye ulaşmaya çalışan gazetecilere karşı da taşkınlıklar yaptı.
Helikopterin düştüğü ‘Kanlıçukur’ bölgesinde zehirli bir ot yetiştiği, bu bölgede yaygın beslenen keçilerin bu ortaları yedikten sonra ishal olup ölmesinden dolayı bölgeye bu adın verildiği belirtildi. (dha)

Çarşamba günü Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit İlçesi'nden Yozgat'ın Yerköy İlçesi'ne gitmek üzere havalanan, ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle Keşiş Dağı'na düşen helikoptede Muhsin Yazıcıoğlu ve Kaptan Pilot Kaya İstektepe ile birlikte yaşamını yitiren 4 kişinin özgeçmişi şöyle:

* Erhan ÜSTÜNDAĞ (BBP Sivas İl Başkanı):

9 Ekim 1972 tarihinde Sivas’ta dünyaya gelen Erhan Üstündağ, ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1994- 2002 yılları arasında yerel televizyon kanalarının reklam ve idari bölümlerinde görev aldı. Bir medikal şirketinin ortağı olan Üstündağ 28 Aralık 2008 tarihinde yapılan kongrede tek liste olarak girdiği seçimde BBP İl Başkanı seçildi. Meryem Üstündağ ile 7 yıldır evli olan Erhan Üstündağ’ın, Senanur Azra adını adında 4 yaşında bir kızı var.

* Yüksel YANCI (BBP Sivas İl Başkan Yardımcısı):
12 Nisan 1959'da Sivas’ın Hüklüyurt Köyü’nde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra kentteki Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi A.Ş.’de (TÜDEMSAŞ) 25 yıl işçi olarak çalıştıktan sonra emekli oldu. Pakize Yancı 24 yıldır evli olan Yüksel Yancı’nın 23 yaşında Selcan, 22 yaşında Mehmet Alper ve 14 yaşında Samet Furkan adında 3 çocuğu var. Yancı, 28 Aralık 2008 tarihinde yapılan kongre yönetime geldi.

* Murat ÇETİNKAYA (BBP Belediye Meclis Üyesi Adayı):
21 Temmuz 1968 tarihinde Sivas’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamlayan Çetinkaya, TCDD'de çalıştı, asansör teknisyenliği yaptı. Kübra Çetinkaya ile 15 yıldır evli olan Murat Çetinkaya’nın 14 yaşında Abdullah Alperen, 9 yaşında Hilal ve 2 yaşında Şevval adında 3 çocuğu var. Murat Çetinkaya, bu pazar yapılacak seçimde BBP'den Sivas Belediye Meclis üyeliğine aday gösterildi.

* İsmail GÜNEŞ (İHA Sivas Muhabiri):
15 Şubat 1975 tarihinde Sivas’ta dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra, askerliğini Güneydoğu'da yaptı. 1994 yılında Sivas’ta yerel yayın yapan Bizim Sivas Gazetesi’nde muhabir olarak görev yaptı. 1998 yılından itibaren İhlas Haber Ajansı’nın Sivas muhabiri olarak görev yapıyor. Yasemin Güneş ile 7 yıldır evli olan İsmail Güneş'in 5 yaşında Tuluğhan ve 3 yaşında Çağan adlı 2 oğlu var.