Helikopterli operasyonda 103.5 kg eroin ele geçirildi

Türkiye'de helikopterin ilk kez kullanıldığı 'Iron Bird' adlı uyuşturucu operasyonunda, Afgan kaynaklı 103.5 kg eroin ele geçirildi.

'Iron Bird' (Demir Kuş) adı verilen uyuşturucu operasyonunda, Afgan kaynaklı olduğu tespit edilen 103.5 kilogram eroin ele geçirildi. Olayla ilgili 'Matador Operasyonu' kapsamında da aranan ve bugüne kadar sadece eşkali belirlenebilen İranlı Lotfollah Chosemiazar'ın da aralarında bulunduğu 6 kişi yakalandı.
İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Narkotik Şube Müdürlüğü bünyesinde yeniden düzenlenen 'Şehit Bora Barış Güler Toplantı Salonu'nu açtıktan sonra yaptığı açıklamada, Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerince, 3 Ekim 2001'de Küçükçekmece Altınşehir semtinde, bölgenin kırsal bir alan ve yerleşimin düzensiz olması gibi zor şartlar nedeniyle ilk defa narkotiğin faaliyet alanında polis helikopteri de kullanılarak operasyon düzenlendiğini söyledi.
Operasyonda, 103.5 kilogram eroin ele geçirildiğini ifade eden Özdemir, halen cezaevinde bulunan uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya ile sağ kolu Cemal Nayır'ın da yakalandığı 'Matador Operasyonu' kapsamında aranan ve bu operasyona kadar sadece eşkali belirlenebilen yabancı uyruklu uyuşturucu sahibinin de aralarında bulunduğu 6 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.
Zanlıların İstanbul'u transit olarak kullanıp Avrupa'ya uyuşturucu maddelerini kaçırmaya çalıştıklarını anlatan Özdemir, hem bu organizasyonlarla mücadele ettiklerini hem de uyuşturucu
konusundaki eğitim çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.
Özdemir, Türkiye'de helikopterin ilk kez bir uyuşturucu operasyonunda kullanılması nedeniyle de operasyona, 'Iron Bird' (Demir Kuş) adını verdiklerini kaydetti.

OPERASYON NASIL YAPILDI

Bir istihbaratı değerlendiren narkotik timleri, uyuşturucu kaçakçılarının Bahçelievler'de buluşacağını belirleyerek, Küçükçekmece Altınşehir'deki eve gideceklerini tespit etti. Şebeke üyeleri karadan sivil narkotik timleri tarafından takibe alınırken, havadan da bir helkopter sivil ekiplere destek oldu.
Yaklaşık 2.5 saat havada kalan helikopterin yardımıyla, kırsal ve düzensiz yerleşme içerisindeki şebeke üyelerinin girdiği ev belirlenerek, buraya operasyon düzenlendi. Narkotik köpeklerinin de kullanıldığı aramalarda, bir bölümü gizli bölmelere saklanmış 103.5 kilogram eroin ele geçirildi. Operasyonda, Lotfollah Chosemiazar'ın yanı sıra Sabri Sönmez, Sami Sönmez, Daim Sönmez, Nedim Sönmez ve Tacdin Avcı da yakalanarak gözaltına alındı.
Halen cezaevinde bulunan Cemal Nayır'ın da bu olayla ilgili cezaevinde ifadesi alınırken, uyuşturucunun Van'dan yurda sokulmasıyla ilgisi olduğu belirlenen Mahir Sarıtaş'ın yakalanmasına çalışılıyor.